Ugrás a fő tartalomra

Benjamin W. Decker: Meditáció kezdőknek

 







 Az volt a baj ezzel a könyvvel, hogy az elején mire megjegyeztem volna, hogy ez mekkora jó könyv, kirángatott az olvasásból. A zennél ugyanis állítja, hogy az aztán totál kínai dolog. És totál el tudott bizonytalanítani, hogy igaza van-e vagy sem. Annak ellenére, hogy a témában rengeteg könyvet olvastam, és a zen az eléggé japán dolog, a kínai megfelelője meg a csan azt hiszem. És igen, ennél a résznél kissé ki lettem rángatva, és csak, hogy biztos legyen az ember benne, még a végén megerősíti, hogy a zen az ful kínai...
És igen az ilyenek miatt egy kicsit kevésbé érzem azt, hogy ez olyan hiteles könyv és olyan remekül össze van rakva. Nem tudhatom, hogy fordító vagy szerzői hiba, vagy, hogy amerikában tényleg kínainak számolják a zen-t. Simán lehet mindegyik, de ez nekem kissé fájt.
 Minden esetre, nem szabályszerűen olvastam a könyvet, nem osztottam le napokra, mert igazándiból csak kíváncsi voltam arra, hogy milyen meditációkat ajánl, és hogy mennyire írja le jól a dolgokat.
 Nos tény, hogy elég átfogó a felhozatal a meditációk terén, és nincs is gond még  a leírásokkal sem. Csak azt nem értettem, hogy miért kell mindent kétszer leírni, minden egyes meditációnál. Mert leírja az adott meditációt, hogy mire jó, mit kell csinálnod, majd leírja még egyszer, hogy mit kell csinálnod...és nem értettem, hogy miért kellenek ezek az ismétlések. De nem úgy ismétel, hogy közte bármi is van, hanem leírt mindent, aztán enter és pontokba szedi nagyjából szóról szóra ugyanazt megint, mint a meditáció folyamatának leírása. Tehát igazándiból a könyv harmada ismétlés és felesleges.
 És akkor ne beszéljünk a totál üres oldalakról, mert úgy szebb a fejezetkezdés, ha páratlan oldalon kezdődik, még úgy is, ha így a párosra mondjuk semmi sem jut ... vagy fordítva.
Khm... tehát összességében nem olyan rossz könyv, ha eltekintünk attól, hogy teli van fura dolgokkal, és emiatt az ember már fenntartásokkal kezeli az egészet. Tehát, ha meditálni szeretnél, és most kezdesz neki... ne, ne ezzel. Keress a neten vagy másik könyvben sokkal jobb információkat. Ma már a neten amúgy akár vezetett meditációkat is találni (nem tudom biztosan, de 21. század, feltételezem). Érdekességnek elolvasható, ha nincs elő ismereted lehet nem akadsz ki pár dolgon, úgy lehet hasznosabbnak fogod találni :D


Fülszöveg:
A ​rendszeres meditáció kétségkívül az egyik leghasznosabb dolog, amit önmagadért tehetsz. A kutatások szerint igazolhatóan csökkenti a szorongást, az érzelmi stresszt, a depresszív tüneteket, a fizikai fájdalmat, javítja az érzelemszabályozást, az alvás minőségét, a koncentrációt, a memóriát, a fizikai egészséget, növeli az elégedettség és a boldogság érzését, valamint az együttérzést is, ezáltal közvetve javítja az emberi kapcsolatokat.

A szerteágazó pozitív hatások ismeretében sokan szeretnének megtanulni meditálni, de nem tudják, hogyan vágjanak bele, pontosan mit is csináljanak, és miként tartsák fenn motivációjukat a folytatáshoz a kezdeti nehézségek idején. Ha Te is így vagy vele, ez a könyv Neked szól.
A neves amerikai meditáció oktató, Benjamin W. Decker egyszerűen követhető tíznapos programja tíz különböző meditációs technikába nyújt bepillantást, hogy megtapasztalhasd, milyen sokféleképpen közelítheted meg ugyanazt a célt. Hiszen minden meditáció, a formájától és a tradíciótól függetlenül, ugyanazokat a készségeket tanítja és fejleszti: a koncentrációt, a fókuszálást, a tudatosságot és az önszabályozást. A technikák közül egyeseket talán könnyebbnek, testhezállóbbnak érzel majd, míg mások több kihívást tartogathatnak. A jól felépített programon azonban a leírtak szerint érdemes végighaladni, mert az egyes technikák egymásra épülve, logikus sorrendben fejlesztik a különböző készségeket.
A tíz nap elég hosszú ahhoz, hogy ráérezz a meditáció ízére, élettani-pszichológiai hatásaira, és a szokás magvacskáit elültesd, ugyanakkor elég rövid ahhoz, hogy tartani tudd magad hozzá még abban az esetben is, ha igazán sűrűek a napjaid. A program segít megtalálnod, melyik a számodra legmegfelelőbb technika, amelyik fenntarthatóan illeszkedik az életmódodhoz és a céljaidhoz. Így a tíz nap végeztével immár a személyes tapasztalataid alapján (és az erre vonatkozó szerzői útmutatások segítségével) kezdhetsz felépíteni magadnak egy hosszútávú meditációs rutint.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Margareta Magnusson: Végső rendrakás svéd módra

Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, hogy aztán a gyerekeidnek, unokáidnak, ne az maradjon meg belőled, hogy mennyi holmid volt, hanem az emlékek.  Hogy miért olvastam? Mert, miért ne? Ugyan nem tervezek meghalni, de ismerjük be, hogy a 21. században sem működik máshogy az élet, tehát hopp meghalhat az ember, akár minden előjel nélkül is. És be kell ismernem, ha valamikor bekövetkezik (mint tudjuk, a halál az egyetlen biztos pont az életünkben), akkor én sem szeretnék teher lenne. Sem a cuccaimmal, sem egyéb dolgaimmal. Plusz érdekelt, hogy erről miként gondolkozik Margareta. Cikket persze olvastam már vele, és az meglehetősen felkeltette az érdeklődésem a téma iránt, de szerettem volna ezt könyv formában is, kicsit bővebben elolvasni.  Ami mindenképpen megfontolandó, a könyv olvasása után, hogy bevezessek én is egy dobozt, hogy "HALÁLOM UTÁN KIDOBANDÓ" felirattal. Olyan do

Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond is valamit meg nem is. Anorexia és bulimia mondjuk jóval többet szerepelt benne, mint a túlsúly vagy túlevés például. És kétlem, hogy az emberek nagyobb százalékát sújtaná ez a két betegség, és nem a túlsúly, és túlevés…  Minden esetre érdekes könyv. Érdemes elolvasni, mert egy csomó fontos dolgot megtud az ember. Mint például, hogy az evés az emberek egy hányadában úgy működik, hogy esznek, mert unatkoznak, vagy esznek, mert szomorúak, vagy esznek, mert vidámak. Amúgy én általában a hangulat kompenzáláskor könyvet szoktam venni nem enni. Ennek ellenére nem mondom, hogy nincs mit csiszolni a saját életmódomon, és nincs helye annak, hogy változtassak. Már csak anyagi és egészségügyi lehetséges problémák miatt is.  Ami viszont nekem kicsit abszurd volt, hogy vannak emberek, akik havi x száz ezer forintot költenek kajára (már ez is abszurdum az é

Lauren Blakely: Kőkemény

G ondoltam, hogy a wellness-re valami könnyed kis könyvet fogok magammal vinni. Ezt a könyvet, már tavaly is néztem, hogy annyira gáz a borító, a fülszöveg és a cím, hogy ezt olvasnom kell. Persze pénzt nem vagyok hajlandó érte adni, de hála az égnek a közelemben kölcsönkérhető volt. Itt is, köszi AniTiger! Kezdjük is a külcsínnel, ha már így azt emeltem ki. Külcsín: 2/5 És meg is mondom mi ez a pontozás. Az 5 nálam az lenne, ha egy ütős és kellemes, a könyvhöz illő borítót kap a könyv, ha van egy szerkesztő, egy akárki, aki átolvassa a könyvet és kijavítja az elütéseket, és a helyesírási hibát, ha egy könyvet jó kézbe venni. Tehát ez lenne az 5 pontos külcsín. Jelen esetben, a borító botrányos, a kiadói marketing botrányos volt, a fülszöveg szintén botrányos. És igen, azért a helyesírást át kellett volna valakinek nézni. 2 pont, mert sokkal több elütést vártam. De körülbelül ennyi a pozitív dolog a könyv kivitelezésében.