Körülbelül két hete olvastam el a könyvet és azóta gondolkodom azon, hogy mit is írjak róla. A kis noteszemben amúgy ott állnak az elvégzendő feladatok, szépen listába szedve, de minden blogbejegyzés külön-külön kis sorba, hogy majd ha megszáll az ihlet akkor írok mindenről. És így csak gyűlnek és gyűlnek. Ami amúgy kicsit frusztráló, de legalább szem előtt van, hogy még ezt sem csináltam meg :)
De most eljött az ideje annak, hogy kihúzzak majd egy pontot. Tehát a könyvről. Rengeteg gondolkodni valót adott nekem. Feltehetően egyszer még majd újra olvasom, pár év múlva. Általában azokat a könyveket időről időre újra szoktam olvasni, amikben több jó dolgot is találtam, amik engem érdekelhetnek.
A szokásformálásról nem ez volt az első könyv amit kézbe vettem, és feltehetően nem is az utolsó lesz. De ez egyike volt azoknak a könyveknek, amik kellően olvasmányosak voltak ahhoz, hogy ne menjek el az "unom" irányába, és megtalálta azt az egyensúlyt amit kevés könyv talál meg.
Rendelkezik sztorikkal, ami egy ismeretterjesztő irodalmat olvashatóvá tesz. A szerző saját élettörténetével indít, de nem ment át abba az irányba, hogy másból sem áll a könyv, csak hogy sztorizgat, hogy neki hogyan is sikerült megváltania a kis világát. Persze mesél, a hitelesség kedvéért, de érződik a könyvön, hogy tényleg élvezte írni, és tényleg totálisan komolyan gondolja a dolgot, és nem csak úgy hasára ütött, hogy "Hát, manapság megy ez az önsegítő, szokásformáló hullám. Írok én is egyet, hogy megszedjem magamat.". Tehát azt éreztem olvasás közben, hogy ő ezt kipróbálta, neki ez így sikerült és bejött, és úgy gondolja, hogy ez bejöhet mindenkinek.
Jó szokást felvenni és rossz szokást elhagyni nagyon nehéz. Általában fordítva szokott működni. Sokkal egyszerűbb, felvenni egy rossz szokást és egy jót elhagyni.... A könyv egyik pozitív oldala, hogy szépen körbejárja ennek a pszichológiáját. Miért nehéz annyira behozni az életünkbe egy jó szokást? Néha csak azért, mert nem túl motiváló a dolog. Nem nagyon érezzük magunkénak, még ha tudjuk is, hogy számunkra nagyon hasznos lenne. És azt, amit nem teszünk teljesen magunkévá azt sajnos pár alkalom után szépen elhagyjuk. Ezért vonzóvá kell tenni, jutalmazhatjuk is magunkat egy-egy elvégzés után. És persze sokat segít, ha az új szokást egy régi mellé/mögé rendeljük, hogy egymásból következzenek. A jutalmazásnál azért aranyos volt, mert kifejtette, hogy az edzés jutalma azért ne egy fánk legyen :D
Fontosnak tartja azt, hogy nyomon kövessünk minden olyan szokást, amit ki akarunk alakítani. Legyen egy hely (naptár, mappa, akármi), amiben pipálhatjuk, hogy ma is elvégeztük. Mert roppant motiváló tud lenni, amikor látod a kis pipákat, vagy a kis X jeleket, hogy ma is teljesítetted azt amit vállaltál. Nálam például roppant nagy motiváció, hogy a nyelvtanuló appok mutatják, hogy hány napja vagyok folyamatosan használója. 411 napnál tartok megszakítás nélkül!! :) Tehát fontos, hogy az ember kövesse a szokásainak folytonosságát. De az is, hogy 1 nap megszakításkor ne essen pánikba, hanem másnap folytassa ott, ahol abbahagyta. Mert egy nap kiesés még nem tragédia, de kettő már nem véletlen.- Könyv: James Clear: Atomi szokások
- Kiadó: MotiBooks
- Kiadás helye: Budapest
- Kiadás éve: 2020
- Oldalszám: 378
- Kötés: Puhatáblás
- ISBN: 9786155420818
- Fordította: Kovács Zsuzsa
- Megjelenés időpontja: 2020. szeptember 10.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése