Nem vagyok egy tipikusan magolós típus és azt sem mondanám magamról, hogy remek nyelvérzékkel rendelkezem. Ennek ellenére, egyenlőre csak saját fejem és papírjaim, és könyveim és mobilos appok segítségével próbálkozom a japán nyelv elsajátításában.
Ezt a könyvet már régen kinéztem magamnak, szerintem egy évig csücsült a kívánságlistámon, amikor is leszedtem onnan, mert könyvtárközivel sikerült megszerezni. Röviden és tömören, örülök, hogy nem költöttem rá, mert akkor csak sokkal idegesítőbb lett volna a könyv, így szimplán sok-sok hümmögést eredményezett.
Kicsit bővebben:
Úgy gondolom a japán nyelv, és úgy általában a nyelvek elsajátítása nem megy 15 perc alatt naponta. Persze a 15 perc 15 perccel több a semminél, de kevés, ha valóban elakarod sajátítani a nyelvet.
A könyv főleg utazónak készült, ezt mérlegelem is a pontozásnál majd odalenn. Úgy gondolom, mint utazó a könyvben találkoztam pár olyan leckével, ami kifejezetten nem nekem íródott, még akkor sem, ha egyéni utazásra megyek, és mindent nekem kell megkérdeznem. (lásd tárgyalások, üzleti élet).
Mérlegelem azt is, hogy a könyv 13 éve íródott, és 7 éve adták ki magyarul, tehát nem túl friss. Ez úgy a képeken erősen érezhető volt.
Ami fura volt, hogy az orvosos résznél a kb. 7. példamondat az, hogy terhes vagyok, hát nem gondolom, hogy ennek az alap szókincsben benne a helye, de oké elfért, csak fura volt.
Értékelem azt is, hogy a szavak átírással is olvashatóak voltak, ezzel egyértelművé téve, hogy aki 15 percet áldoz a japán nyelvre, az nem fogja megtanulni a hiraganával, katakanával és kanjival írt szövegeket, csak úgy az átírást próbálja bemagolni. Bár a könyv Végében van egy táblázat, meg úgy 18 oldal kaják neveivel, mintha szegény sehonnai turista mást sem csinálna csak menne és mindent megkóstolna. Mert annak örültem, hogy alap élelmiszerek és hasonlók ott vannak, hiszen ez jó dolog, de nem hiszem, hogy a melegen pácolt akármit, nekem tudnom kéne, hogy hogyan írják és ejtik ki. Kivéve, ha gasztronómiai témában megyek, vagy étteremben akarok dolgozni odakinn.
Ami fura volt nekem még a könyvvel kapcsolatban, hogy kicsit összecsapottnak éreztem. Bár a témák egymásra épültek és feltételezték, hogy az előtte lévőket már ismered, mégis néha banális példamondatokat hozott. Amit mint magyar, sose mondanék, vagy kérdeznék meg (a kedvenc párbeszédem amúgy az orvosnál történő, amiben már szinte halálán van a nő, de amúgy csak gyomorrontása van, és az orvos furán néz ki. A másik meg ez a gyöngyszem:
Tehát a párbeszédekkel néha bajom volt, és az volt az érzésem az utolsó pár leckénél, hogy na most unta meg az összeállító, mert már a napokat keresi, illetve néhol kihagyja, mi is a szó jelentése...hát mondjuk ezt nem nagyon engedném meg magamnak, ha egy nyelvtanulós könyvet készítenék (ha másmilyent akkor sem).
Összességében:
Egynek jó. Megerősített abban, hogy vannak már szavak amiket tudok, vannak már hiraganák és katakanák, amiket felismerek, és valamennyit biztosan segít a kiejtésbe is, bár nem sokat. (abban az appok jobbak). Örülök, hogy nem költöttem rá, mert most kicsit morcos lennék, ha 3.000 forintomba került volna.
Belbecs: 3/5
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
-
Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond...
-
Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, h...
Magamról
- Jeffi
- Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése