Ugrás a fő tartalomra

Hayao Miyazaki: Laputa – Az égi palota



Tartalma:
Pazu, egy aprócska bányászfalu árvája, arról ábrándozik, hogy a saját szemével láthassa azt a mitikus égi palotát, amelyről anno elhunyt édesapja készített fotót egy repülés alkalmával. Nem is sejti, hogy az égből aláhulló, rejtélyes medált viselő kislánnyal (Sheeta) karöltve lehetősége nyílik beteljesítenie az álmát.
Nyomukba ered viszont a lebegő sziget kincseire áhítozó kalózbanda és Muska, a katonaság támogatását élvező, hatalomra éhes titkosügynök, aki rámutat Sheeta valódi származására. Felfedi, hogy a lány nyakában hordott varázserejű ékkő jelenti Laputa ősi civilizációjának a kulcsát. Vajon a gyermeki erő szövetségének sikerül megmentenie a felhőbe burkolózó minibirodalmat?

Vélemény:
Nálam Miyazaki neve eleve amolyan biztosítás, hogy csak jó lehet, vagy ha rossz is de legalább szép :P. Szép volt, a zene is tökéletes volt hozzá. A történet kicsit nekem kusza volt. Eleve az elején nem lehetett tudni, kinek is szurkoljak most őszintén, így a főszereplőn kívül elkezdtem mindenki ellen szurkolni :P voltak nagyon vicces jelenetek, mint amikor Sheeta „földet ért”.  Aztán kiderült a gonoszok (kalózok) sem gonoszok, és az amúgy sem szimpi Muska meg megmarad nem szimpatikusnak.
Más végkifejlettre számítottam, de így is érdekes volt. Valahogy jobban számítottam, egy élő Laputára, egy olyan városra, amiben még  emberek vannak, vagy amiben lesznek a jövőben mint egy elhagyatott, és csak fegyverekkel és kincsekkel teli repülő birodalomra. Viszont tetszett, hogy a kalózok is emberek, és van humorérzékük is és ahogy a gyerekek is tudták, érző lelkek és jobb szívűek, mint azt maguk képzelik. Soknak tartottam az értelmetlen gyilkolást és képtelen voltam megérteni Muska negatív "mindenkit pusztítsunk el" és " én vagyok a Király a többiek senkik" hozzáállásának hátterét. Persze, lehet csak szimplán ilyen ember volt, de annyira keserű szereplő. Őt például utáltam is rendesen :P
Viszont Sheeta nagy kedvenc lett, mert se nem nyafogós, se nem egóista, pedig kiderül a végére, hogy akár egója is lehetne, mert nem véletlen van nála a levitációs kő. Serény, dolgos kislány, aki, hogy az emberiséget védje, akár meg is semmisíti Laputát, ha ez kell hozzá, akár vele is veszik a semmibe.
Tehát összességében egy jó anime, egyszer nézős, de egyszer érdemes. Nekem egyelőre marad A Vándorló palota a kedvenc Miyazaki-m :D Azt eddig még nem tudta felülmúlni semelyik más műve sem :)

Értékelés: 7/10

Film adatai:
Rendezte: Hayao Miyazaki
Cím: Laputa – Az égi palota
Eredeti cím: Tenku no shiro Rapyuta
Kiadási év: 1986
Kiadó: Studio Ghibli
Hossza: 124 perc
Nyelv: Japán, angol, magyar
Felirat: magyar, angol
12 éven aluliak számára nagykorú felügyelete szükséges.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Margareta Magnusson: Végső rendrakás svéd módra

Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, hogy aztán a gyerekeidnek, unokáidnak, ne az maradjon meg belőled, hogy mennyi holmid volt, hanem az emlékek.  Hogy miért olvastam? Mert, miért ne? Ugyan nem tervezek meghalni, de ismerjük be, hogy a 21. században sem működik máshogy az élet, tehát hopp meghalhat az ember, akár minden előjel nélkül is. És be kell ismernem, ha valamikor bekövetkezik (mint tudjuk, a halál az egyetlen biztos pont az életünkben), akkor én sem szeretnék teher lenne. Sem a cuccaimmal, sem egyéb dolgaimmal. Plusz érdekelt, hogy erről miként gondolkozik Margareta. Cikket persze olvastam már vele, és az meglehetősen felkeltette az érdeklődésem a téma iránt, de szerettem volna ezt könyv formában is, kicsit bővebben elolvasni.  Ami mindenképpen megfontolandó, a könyv olvasása után, hogy bevezessek én is egy dobozt, hogy "HALÁLOM UTÁN KIDOBANDÓ" felirattal. Olyan do

Lauren Blakely: Kőkemény

G ondoltam, hogy a wellness-re valami könnyed kis könyvet fogok magammal vinni. Ezt a könyvet, már tavaly is néztem, hogy annyira gáz a borító, a fülszöveg és a cím, hogy ezt olvasnom kell. Persze pénzt nem vagyok hajlandó érte adni, de hála az égnek a közelemben kölcsönkérhető volt. Itt is, köszi AniTiger! Kezdjük is a külcsínnel, ha már így azt emeltem ki. Külcsín: 2/5 És meg is mondom mi ez a pontozás. Az 5 nálam az lenne, ha egy ütős és kellemes, a könyvhöz illő borítót kap a könyv, ha van egy szerkesztő, egy akárki, aki átolvassa a könyvet és kijavítja az elütéseket, és a helyesírási hibát, ha egy könyvet jó kézbe venni. Tehát ez lenne az 5 pontos külcsín. Jelen esetben, a borító botrányos, a kiadói marketing botrányos volt, a fülszöveg szintén botrányos. És igen, azért a helyesírást át kellett volna valakinek nézni. 2 pont, mert sokkal több elütést vártam. De körülbelül ennyi a pozitív dolog a könyv kivitelezésében.

Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond is valamit meg nem is. Anorexia és bulimia mondjuk jóval többet szerepelt benne, mint a túlsúly vagy túlevés például. És kétlem, hogy az emberek nagyobb százalékát sújtaná ez a két betegség, és nem a túlsúly, és túlevés…  Minden esetre érdekes könyv. Érdemes elolvasni, mert egy csomó fontos dolgot megtud az ember. Mint például, hogy az evés az emberek egy hányadában úgy működik, hogy esznek, mert unatkoznak, vagy esznek, mert szomorúak, vagy esznek, mert vidámak. Amúgy én általában a hangulat kompenzáláskor könyvet szoktam venni nem enni. Ennek ellenére nem mondom, hogy nincs mit csiszolni a saját életmódomon, és nincs helye annak, hogy változtassak. Már csak anyagi és egészségügyi lehetséges problémák miatt is.  Ami viszont nekem kicsit abszurd volt, hogy vannak emberek, akik havi x száz ezer forintot költenek kajára (már ez is abszurdum az é