Féltem, hogy nem sikerül időre elolvasnom, a könyvtárközi kölcsönzés ugyanis holnapig szólt csak. Ugyan hosszabbítottunk, úgyhogy feltehetően maradhatott volna még, de mivel holnap dolgozom és utána csak augusztus 26-án, nem akartam, hogy nálam heteljen. Így tegnap kellően belendültem, hogy ma már csak pár oldalam maradjon a könyvből!
Meglehetősen érdekes olvasmány amúgy, azt hittem, hogy kicsit buddhistább és "zenebb" lesz, hogy többet tudok meg magáról a kolostorban élésről, de nem csalódtam így sem a könyvben. Ez amolyan régimódi élménybeszámoló a "hogy próbáltam zen koanon gondolkodni, és buddhistává válni, egy japán kolostorban" típusú.
Hála az égnek a nyelvezete nagyon könnyen befogadható, a szerző meglehetősen nyíltan beszélt mindenről, amit ott tapasztalt. Főleg a nehézségekről, arról mennyire nehéz egy nyugatinak, a keleti kolostori élethez alkalmazkodni, és hogy hogyan próbálták mégis áthidalni a nézetkülönbségeket.
Szerettem azt, hogy mindent kimondott, hogy milyen bajai voltak, hogy a lótuszülés remek dolog, de hogy ő a magassága, és nem túl rugalmas izomzata miatt, nem is tudott eljutni odáig több év alatt, hogy egyáltalán megpróbáljon teljes lótuszülésbe ülni. Örült, hogy fél/egy év alatt a féllótuszülés szerűségig eljutott. Mesélt a zártabb hetekről, amikor semmit nem tudtak a külvilágról és borzalmasan sokat meditáltak, és hogy ez azontúl, hogy lábfájást okozott, azért még aranyere is lett, amin a többi szerzetes jól mulatott.
Hogy a meditációk nem mentek elejével...meg közepével és a végén sem úgy ahogy kellett volna, hogy igazándiból az első sétáló meditációja röhögésbe fulladt, mert mindig is utálta a szabálykövetést, aztán rájött, hogy Ő aki utálja a szabálykövetést...elment egy zen kolostorba, hogy tök idegen kultúra szabályait kövesse, ez a felismerés elég volt arra, hogy félreálljon és kiröhögje magát. Tartom, hogy Jan-szan meglehetősen vicces ember. De legalább tisztában van önön gyarlóságával és gyengeségeivel.
Örülök, hogy végül könyvtárközivel sikerült elolvasnom, mert saját példányra nem vágyom. Viszont nagyon rossz lett volna, ha kimarad az életemből ez a könyv. Mert a hangulata, a mondanivalója, a szerző maga, olyan akit érdemes meghallgatni.
Aki teheti olvassa, mert szerintem megéri. Amúgy a Győri példány elég megviselt volt, úgyhogy ezek szerint ott sokan olvasták. (valaki mondjuk leette valami pörköltszerűvel, nem tudom elképzelni, hogy pörköltevés közben ezt a könyvet olvassam...főleg, ha könyvtári...semmilyen könyvet nem olvasunk kaja közben, amivel kárt tehetünk a könyvben!!! :D)
Belbecs: 5/5
Külcsín: 4/5
Nekem tetszik a borító, bár még mindig tartom, hogy a cím, és a borító együtt jóval több szakirányú dolgot sugall, mintsem azt, hogy élménybeszámoló volna ez a könyv. De ennek ellenére a címre pl. fény derül a könyv....vége felé amikor történetet olvashatunk az üres tükrökről :)
Fülszöveg:
A zenkolostorok hétköznapjairól ad a könyv hiteles beszámolót. A történet során kibontakozik a bölcseleti háttér, az ősi meditatív módszer, amely intuitív felismeréshez vezeti a gyakorlót.
Janwillem van de Weteering 26 évesen, felhasználva egy örökség által kapott anyagi lehetőséget, elhatározta, hogy Japánba, Kiotóba utazik. “Hallottam, hogy Kiotó a templomok városa. Szentélyek és kolostorok, titokzatos helyek rejtélyes tartalommal; épületek, amelyekben a bölcsesség ütött tanyát. Én pedig épp ezt kerestem, a bölcsességet, nyugalmat, letisztultságot.”
Sikerül egy zenmestert találnia, aki elfogadja tanítványnak, és a nagy kérdésre, van-e az életnek értelme vagy nincs, ezt feleli: “– Tudnék válaszolni arra, amit kérdeztél. Mégsem válaszolok, mert nem értenéd meg. Figyelj ide. Képzeld el, hogy szomjas vagy, és szeretnél egy csésze teát. Nekem van teám, és öntenék is szívesen, de nincs csészéd. Nem önthetem a teát a markodba, mert megégetlek vele. A földre sem önthetem, mert csak a szőnyeg lesz foltos. Kell, hogy legyen csészéd! Ezt a csészét magad formálod ki önmagadban az itt megtanultak által.”
Eredeti cím: De lege Spiegel
Eredeti megjelenés éve: 1972
Könyv: Janwillem van de Wetering: Az üres tükör
Kiadó: Editio M
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve: 1999
Oldalszám: 228
ISBN: 9638587814
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
-
Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond...
-
Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, h...
Magamról
- Jeffi
- Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése