2019. október 27., vasárnap

Jeff Shore: A zen koan gyakorlása

Egy ideje már várta a sorát ez a könyv, de mivel a könyvtárban nincs meg, megvenni már nem nagyon lehet, idén jött el az a pillanat, hogy na akkor kérjük át könyvtárközivel!
 Egyrészt örülök, hogy nem vettem anno meg, mert lehet hogy korai lett volna még az olvasása, 2014-ben jelent meg és akkor éppen az a korszakom volt, hogy mindent megvettem, ellenben a buddhizmus akkor éppen kevésbé érdekelt. Mert előtte sokkal jobban érdekelt, és most megint nagyon érdekel, de akkor nem volt abban a témakörben, ami foglalkoztatott.
 Úgy érzem, hogy idén, amikor elég sokat olvasok koanokról és a zenről úgy általában már kicsit jobban tudok összehasonlítani a témában. Ez a könyv például érdekes, de nem kiemelkedő. Igazándiból elvonulások szöveges anyaga, ami tényleg érdekes, és vannak benne remek dolgok, de ennél százszor jobb zennel foglalkozó könyvet találhatunk ma a "piacon".
Ennek ellenére értem, hogy miért született, és borzalmasan nagy löketet tud adni arra, hogy esetleg elmenj egy elvonulásra. Mivel én még a meditációval is hadilábon állok, nekem az elvonulás egyenlőre marad a nagyon-nagyon távoli, de létező terv fakkomban.
Biztosan remek lehet, hogy egy csomó emberrel ott ülsz és meditálsz és csinálod amit mondanak, és egy hétig, vagy egy hónapig igazándiból csak ezzel foglalkozol, és erre az időre a külvilág relatíve megszűnik. Nem mondom, hogy nem vonzó elképzelés, és tervezem is, de egyenlőre még nem vagyok rá kész.
De azoknak tök jó lehet ez a könyv, akiket ettől csak egy kis lökés válassza el, mert átadja a hangulatát a dolognak, és tök jó koan magyarázatok vannak benne, úgyhogy aki már itt tart, annak tényleg ajánlom :)

Fülszöveg:
Jeff Shore azok közé a mesterek közé tartozik, akik teljesen hiteles átadással és valódi tapasztalattal rendelkeznek, más szóval: megvilágosodottak. Kevesen vannak olyanok is, akik érthetően, világosan és gyakorlatiasan tudják továbbadni tapasztalataikat és útmutatásaikat, hogy azok használhatóvá váljanak a hétköznapokban is. Jeff Shore tanítása, a zen tanítása ilyen. Világos, egyszerű és tiszta. Levetett minden felesleget, és nyílegyenesen mutat rá nyugtalanságunk, szenvedéseink forrására, és az attól való megszabadulásra. Mindezt úgy, hogy megérteti velünk, hogy mindehhez nem szükséges feladni a hétköznapi életünket.

Tartalomjegyzék:
A zen a korai buddhizmusban
A koan zen belülről
A Nagy Kétség: elakadás és az igazi koan áttörése
Intelmek azokhoz, akik nem képesek magukban felébreszteni a kétséget
Intelmek azokhoz, akik valóban felébresztik magukban a kétséget / bevezetés
Intelmek azokhoz, akik valóban felébresztik magukban a kétséget / első rész
Intelmek azokhoz, akik valóban felébresztik magukban a kétséget / második rész
Intelmek azokhoz, akik valóban felébresztik magukban a kétséget / harmadik rész
Az út öröme
A Nirvána-tudat tisztánlátása
Nincs szükség szünetre - interjú



Könyv: Jeff Shore: A zen koan gyakorlása
Kiadó: Egy Csepp Alapítvány
Kiadás éve: 2014
Oldalszám: 246
ISBN: 9789630873444
Kötés: puhatáblás
Fordította: Pálmai Katalin, Sisilla Magdolna
Eredeti cím: Zen Classics for the Modern World
Eredeti megjelenés: 2011



Nincsenek megjegyzések:

Magamról

Saját fotó
Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.