2019. október 29., kedd

J. R. R. Tolkien: Gondolin bukása

Most lehet, hogy a sok-sok Tolkien fanatikus utálni fog, de ez a történet meglett volna önálló kötet nélkül is.
A Beren ​és Lúthien még tetszett és még tök jónak tartottam, hogy egy csomó változatot olvashatok a maguk kis történetéről. De ami ott működött az itt már nem. Egyrészt a sztori sem akkora, és kevésbé van teli szerethető karakterrel. Igazándiból Ulmo az egyetlen akit csípek ebben az egész könyvben, minden más szereplőnek van valami nyűgje, vagy szimplán számomra nem szimpi.
De ha a szereplőkön felül is kerekedem és csak a történetet nézem, akkor ez egy úgy kb. 60 oldalas sztori. Ha elmeséled ötször akkor sem lesz jobb a sztori. Az első verzió tetszett, tényleg, az ami végigviszi a történetet. Hős, vándorlás, tiltott város, jóslat, leszarom a jóslatot, beteljesedik a jóslat, menekülök és nagyjából túlélte akinek kellett. Tehát ez a rész még érdekes, jól megírt és okés. Csakhogy az Vándorlás és hős magában míg nem ér az eldugott városba unalmas, de ezt a részt elolvashatom legalább ötször, és nem lesz izgibb, csak az utolsó verzióban, mert ott legalább voltak orkok. De amúgy kb. 120 oldalon keresztül olvashatom, hogy szegénynek rossz élete volt, vagy valamiben annyira mégsem, vándorolt, elment a tengerhez, találkozott a tündékkel/vagy nem, találkozott Ulmoval, aki megmondta neki a tutit...és tovább vándorolt. Tök jó, hogy vándorolt, de nem történt semmi sem a vándorlás alatt, a nézelődés és rejtőzködésen kívül, meg hogy találkozott tündével, aki hol az volt aki, hol másik verzióba meg nem az volt, de így is jó volt. Tehát én kihagytam volna a kb. 5 történetből a középső hármat, mert azok unalmasak voltak. Főleg egyhuzamban olvasva a könyvet...
Én értem, hogy Christopher Tolkien szeretne valami szép hagyatékot hagyni az apja után és már ő is öreg meg minden. De...van olyan történet ami nem véletlen nem lett megírva és kiadva anno. Ez példának okért pont olyan, mert nem ad ki egy novellánál többet. Potenciál persze van benne, tök jó hősmítoszt és harcos jeleneteket lehet belőle írni, de nem lett belőle ilyen írva... És ezzel az a bajom, hogy ha valaki ezzel akarja megismerni Tolkient akkor k-ra megfogja utálni, mert ez borzalmasan uncsi, és nem jön  át belőle a Gyűrűk Ura, vagy a Hobbit zsenije.
És igen, tudom, ez nem azért készült, de a könyvtárban bárki leemelheti és nem kérdezi senki sem, hogy "ugye nem ez lesz az első Tolkien köteted?" nem fogja figyelmeztetni őket senki, hogy ez csak olyan jegyzetféle, egy félkész történet 5 verzióban...és akkor lehet, hogy ez volt az első és utolsó Tolkien kötet amit a kezébe fog...ami meg kár, mert Tolkien remek író volt :(
Úgyhogy gonosz leszek, de ezt a kötetet nem kellett volna már kiadni. Vagy együtt kiadhatta volna a Beren ​és Lúthien-nel, mint "ezt találtam az íróasztalban és rendszereztem" kötet. Mert a nagy és keményvonalas rajongóknak ez biztos fog tetszeni, és ritkaság, és kuriózum, mert beleláthatunk abba, hogy egy történet mennyiféleképpen lehet (jelen esetben unalmas :D) és az tök jó. De azt hiszem, ha meglátok még egy Tolkien köteten olyasmit, hogy ez is összeállítás jó messzire elkerülöm, mert csak utálni fogom, és nem szeretem utálni....

Belbecs: 2/5

A sztori jó, csak ötödjére már nagyon pocsék, és unalmas...és elsőre még jó volt, mert ott végigvitte, de annak is uncsi volt az eleje....hagyjuk kategória.

Külcsín: 5/5

Tetszik a borító, a képek a könyvben, és amúgy minden belső illusztráció. A térkép is tetszik. Attól még, hogy feleslegesnek gondolom e könyvet, még amúgy szép. De zavarna, ha itt lenne a polcomon, mert nem tartozik hozzá számomra beltartalom. (Kiemelem, számomra, biztos valaki odáig van érte). Hála az égnek, könyvtárból olvastam!
Basszus és 4.700 forint o.O

Fülszöveg:
Gondolin, a rejtett város titkát hosszan őrzik annak lakói, ám Morgoth végül alattomban kikémlelteti az odavezető utat, és hatalmas seregével elpusztítja a várost. De vajon ki menekül meg végül, és hol kezdenek új életet a túlélők? A Gondolin bukása megjelenése friss világszenzáció, magyarul most lát először napvilágot Gálvölgyi Judit fordításában. A kötetet Alan Lee csodálatos festményei illusztrálják.
J. R. R. Tolkien (1892-1973) angol író, filológus; legismertebb művei A Gyűrűk Ura és A hobbit, valamint a Középfölde-mitológiával kapcsolatos egyéb írásai.

Könyv: J. R. R. Tolkien: Gondolin bukása
Kiadó: Magvető
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve: 2019
Oldalszám: 224
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789631438512
Fordította: Gálvölgyi Judit, Mesterházi Mónika
Illusztrálta: Alan Lee
Megjelenés időpontja: 2019. május 22.

Nincsenek megjegyzések:

Magamról

Saját fotó
Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.