Ugrás a fő tartalomra

Bill Laws: Ötven növény, amely megváltoztatta a történelmet


Fülszöveg:
A növények mindenütt jelen vannak, olyan megszokott jelenségei a bennünket körülvevő világnak, hogy ritkán vesszük észre jelentős hatásukat a mindennapi életünkben. A növényekből készítjük bútorainkat, ruházatunkat és a papírt, de használjuk őket építkezéshez, fűtéshez és gyógyászat céljaira is. De az élelmezés terén teljes mértékben rájuk vagyunk utalva – még ha húst fogyasztunk is, az állatok, amelyek szolgáltatják azt, növényekkel táplálkoztak. Emellett a növények állítják elő az életfolyamatainkhoz nélkülözhetetlen oxigént is.
Az Ötven növény, amely megváltoztatta a történelmet című könyv látványosan mutatja be azokat a növényeket, amelyek a legnagyobb hatással voltak az emberi civilizációkra. Szó esik termesztett gabonákról, mint a rizs és a búza, amely az emberiség nagy részét táplálják, és olyan fűszer- és gyógynövényekről, amelyeket nagyra értékelünk gyógyító hatásuk vagy különleges zamatuk miatt. Ez roppant érdekes könyv különböző korok gazdasági, politikai és társadalmi eseményeinek tükrében veszi sorra azokat a növényeket, amelyek az emberiség számára a legfontosabbnak bizonyultak a történelem folyamán.

Külcsín:
Mert nekem akárki akármit mond, egy könyvnél igenis számít az, hogy mégis hogyan néz ki. Még a Libriben láttam meg a könyvet, és akkor meg is jegyeztem, hogy ez kell nekem. Mert annyira szép a kivitelezés, hogy vonzza a tekintetet, és engem eleve érdekelnek a növények is, a történelem is, hát mi kellene még?
Már ott belelapoztam a könyvbe, és gyönyörű. De komolyan, annyira szépen és igényesen állították össze! És amikor megláttam, hogy a könyvtár megvette, hát rögtön rávetettem magamat ;)

Belbecs: 
És most, hogy végeztem az olvasással, már azt is tudom, hogy tényleg jól lett ez megírva. Ha eltekintek attól a pár elgépeléstől aminél a hajam téptem. Tényleg csak pár volt, de az nagyon rossz helyen.
No tehát, ugyebár ötven növény volt, némelyikkel egyetértettem, hogy na ez tényleg nagyon ide való, némelyiknek én nem tulajdonítottam akkora történelmi jelentőséget. Az alkoholokat relatíve szerettem volna átlapozni, mert annyira nagyon nem érdekelt, de ha valamit olvasok azt rendesen teszem, úgyhogy azokon is átrágtam magamat. A teás rész mondjuk semmi új dolgot nem mondott, de egy teljesen laikusnak biztosan mond, nekem azért teában már van előolvasásom (nem is tudom hány teáról szólót olvastam már!).

Növény ami meglepett, hogy szerepel a könyvben:
Bors: én annyira nem érzem ezt jelentősnek, még így elolvasva sem. Persze hozzá kell tennem, hogy azért a mai világban már nincs akkora jelentősége szerintem.

Növény ami meglepett, hogy:
Vanília: Hogy ez mennyire bonyolult növény, hogy mennyi ráfordítás kell, hogy vaníliából vanília legyen. És, hogy ez orchidea valójában!

Növények amik adták magukat, hogy bekerülnek a könyvbe:
Rizs, burgonya, búza, kukorica. Ezeket amúgy el is vártam, hogy belekerüljenek, élelem nélkül nincsen történelem sem. Nincs ember sem. Érdekes volt, hogy hogyan nemesedtek a növények, és hogy kerültek egyik helyről a másikra, míg meghódították az egész világot.

A könyv tehát maga nemében szerintem egy nagyon jó könyv, érdemes elolvasni azoknak akiket a történelem, a gyógynövények, vagy csak úgy a növények érdeklik.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Margareta Magnusson: Végső rendrakás svéd módra

Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, hogy aztán a gyerekeidnek, unokáidnak, ne az maradjon meg belőled, hogy mennyi holmid volt, hanem az emlékek.  Hogy miért olvastam? Mert, miért ne? Ugyan nem tervezek meghalni, de ismerjük be, hogy a 21. században sem működik máshogy az élet, tehát hopp meghalhat az ember, akár minden előjel nélkül is. És be kell ismernem, ha valamikor bekövetkezik (mint tudjuk, a halál az egyetlen biztos pont az életünkben), akkor én sem szeretnék teher lenne. Sem a cuccaimmal, sem egyéb dolgaimmal. Plusz érdekelt, hogy erről miként gondolkozik Margareta. Cikket persze olvastam már vele, és az meglehetősen felkeltette az érdeklődésem a téma iránt, de szerettem volna ezt könyv formában is, kicsit bővebben elolvasni.  Ami mindenképpen megfontolandó, a könyv olvasása után, hogy bevezessek én is egy dobozt, hogy "HALÁLOM UTÁN KIDOBANDÓ" felirattal. Olyan do

Lauren Blakely: Kőkemény

G ondoltam, hogy a wellness-re valami könnyed kis könyvet fogok magammal vinni. Ezt a könyvet, már tavaly is néztem, hogy annyira gáz a borító, a fülszöveg és a cím, hogy ezt olvasnom kell. Persze pénzt nem vagyok hajlandó érte adni, de hála az égnek a közelemben kölcsönkérhető volt. Itt is, köszi AniTiger! Kezdjük is a külcsínnel, ha már így azt emeltem ki. Külcsín: 2/5 És meg is mondom mi ez a pontozás. Az 5 nálam az lenne, ha egy ütős és kellemes, a könyvhöz illő borítót kap a könyv, ha van egy szerkesztő, egy akárki, aki átolvassa a könyvet és kijavítja az elütéseket, és a helyesírási hibát, ha egy könyvet jó kézbe venni. Tehát ez lenne az 5 pontos külcsín. Jelen esetben, a borító botrányos, a kiadói marketing botrányos volt, a fülszöveg szintén botrányos. És igen, azért a helyesírást át kellett volna valakinek nézni. 2 pont, mert sokkal több elütést vártam. De körülbelül ennyi a pozitív dolog a könyv kivitelezésében.

Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond is valamit meg nem is. Anorexia és bulimia mondjuk jóval többet szerepelt benne, mint a túlsúly vagy túlevés például. És kétlem, hogy az emberek nagyobb százalékát sújtaná ez a két betegség, és nem a túlsúly, és túlevés…  Minden esetre érdekes könyv. Érdemes elolvasni, mert egy csomó fontos dolgot megtud az ember. Mint például, hogy az evés az emberek egy hányadában úgy működik, hogy esznek, mert unatkoznak, vagy esznek, mert szomorúak, vagy esznek, mert vidámak. Amúgy én általában a hangulat kompenzáláskor könyvet szoktam venni nem enni. Ennek ellenére nem mondom, hogy nincs mit csiszolni a saját életmódomon, és nincs helye annak, hogy változtassak. Már csak anyagi és egészségügyi lehetséges problémák miatt is.  Ami viszont nekem kicsit abszurd volt, hogy vannak emberek, akik havi x száz ezer forintot költenek kajára (már ez is abszurdum az é