Köszönet a könyvért a Kulcslyuk kiadónak!
- Könyv: Pál Kata Dorottya – Sas Eszter Krisztina: Mentális elsősegély napló
- Kiadó: Kulcslyuk
- Kiadó székhelye: Budapest
- Kiadás éve: 2022
- Oldalszám: 256
- Kötés: Puhatáblás
- ISBN: 9786156471116
- Illusztrálta: Fekete Csilla
- Ár:3.780,-
- Kiadói ár: 2.840 , - (itt megvásárolható)
Sok-sok önsegítő könyv után, az embernek nehéz újat mondani. Jelen kötet sem mond igazán újat. De nem is ez a feladata. A kötet összegyűjti azokat a technikákat, melyek segíthetnek az embernek átvészelni a stresszes időszakot. Vagy megelőző technikákat ad arra, hogy amikor beüt a krach akkor már ne tudjon olyan erővel lesújtani az emberre, hogy teljesen a földbe döngölve érezze magát utána.
A kötet három fő részre tagolható, az első a stresszről ír általánosságban, hogy miként reagál rá a szervezetünk, mit is nevezünk stressznek, és mi okozza. Miként ismerhetjük fel, hogy valami jó vagy rossz stressz, mert nem mindegy, teljesen másként hat ránk mind a kettő, az egyik motivál a másik feszélyez minket és gátol. Már ebben az első részben is szó esik arról, hogy hogyan küzdhetünk meg a minket érő stresszel, de itt még csak nagy vonalakban ad egy általános ismeretet a témáról. A második részben végig megyünk a naplós segítségével egy önelemzési folyamaton. Feldolgozva, hogy jelenleg mennyire lehetünk stresszesek, hogy ezt a stresszt mi okozza, és hogy a közeli és távoli múltban mik voltak azok a dolgok, amik elérték nálunk azt az inger küszöböt, hogy már nem csak kicsit feszültnek éreztük magunkat, hanem egészségre káros mód stresszesnek. A kedvenc feladatom ebben a részben az volt, hogy írjunk levelet önmagunknak, arra az esetre, amikor majd stresszesek leszünk. Amolyan ön mentőöv készítése az élet sötétebb időszakára. Ajánlja amúgy azt is, hogy a jövőbeni (x év múlva) énünknek is írjunk levelet, mert rengeteg jó hatása lehet ennek is. Egyrészt most ösztönöz arra, hogy összeszedjük a gondolatainkat és pozitív (jó esetben) üzenetet tudjunk átadni majdani énünknek. Inspirálva arra, hogy tervezzünk, mert ilyenkor jó összeszedni, hogy mi az amit megírnál magadnak, hogy "remélem ezt már megcsináltad" és ez bizony tervezés, pozitív sugallat arra, hogy igenis azért mindig nem leszel stresszes, és haladsz előre az életedben.
A harmadik rész a Stresszkezelési eszköztár. Itt találjuk a legtöbb gyakorlatokat (amúgy a könyv egésze teli van gyakorlatokkal. Akik szeretnek a könyvbe írni ott is kellő helyet hagytak minden feladathoz, de én volt, ahol a könyv mellett befogtam külön füzetet). A harmadik rész szedi tehát össze azokat a technikákat amikkel majd a jelentkező stresszt leküzdhető, a meditálástól, a tudatos jelenléten át, a kreatív írásig elég sok ötletet ad arra, miként kezelhető a stressz.
Alapjában véve nekem tetszett a könyv, nem újdonságként tekintettem rá, hanem mint eszköztár, mint egy könyv ami listázza nekem, miként tehetem jobbá az életemet, kevésbé stresszessé. Hogy valóban hatásos-e ez majd kiderül, egy mostaninál sokkal stresszessebb időszakban (remélhetőleg nem lesz ilyen, de azért számolni kell vele), akkor derül ki, hogy mennyit segített számomra egy-egy technika.
Egyik technika sem fogja megváltani senkinek sem a világát, és senkinek sem fog bejönni minden egyes dolog ami le van írva a könyvbe. Mert nem vagyunk egyformák, de a könyv elég nagy területet fed le, hogy azért az ember egy-egy neki tetsző feladatot találjon benne.
Az elmúlt néhány év bővelkedett a hatalmas „viharokban”, amelyek világszinten tették próbára mindannyiunk mentális ellenálló képességét és lelkierejét. A rendkívüli események jelentősen megnövelték bennünk az alapfeszültséget, így a mindennapi terheket is nehezebb vinni, ha pedig valami újabb, váratlan nehézség elé kerülünk, könnyen úgy érezhetjük: nem bírjuk tovább.
A Mind Art pszichológusai ezért egy olyan mentális elsősegélykészletet állítottak össze, amely a polcról leemelve, szükség esetén azonnal kézzelfogható és használható eszközöket kínál az érzelmi viharok lecsendesítéséhez. Ezek minden előzetes felkészültség nélkül is eredményesen bevethetők, ha nagyon feszültnek érezzük magunkat vagy erősen szorongunk.
Ám ahhoz, hogy ne csak toldozgassuk-foldozgassuk a hajónkat vihar idején, hanem hosszú távon elérjük azt a stabil állapotot, amely kibírja a hánykolódást, fontos, hogy kialakítsunk egy saját önstabilizációs repertoárt. A kötet ebben is a segítségünkre lesz, hiszen számos különböző stesszkezelési technikát mutat be, melyekkel kedvünkre kísérletezhetünk, amíg ki nem tapasztaljuk, hogy nekünk mi válik be a legjobban. Így olyan hétköznapi szokásokat alakíthatunk ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk megküzdeni a stresszel, és könnyebben lendüljünk át azokon az akadályokon, amelyeket az élet elénk gördít.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése