2023. február 28., kedd

Februárban olvastam, Márciusra tervezem

 

Forrás

Remélhetőleg most már hamarosan itt a tavasz, és minden zöldbe borul. Holnap hivatalosan, naptárilag már tavasz lesz :) Remélem, hogy az idő is hamar beáll a kellemesen meleg tavaszias időre.

Februárban őket sikerült végülis elolvasnom :)

  1. Neal Shusterman: Kaszás: Ahogy terveztem, úgy sikerült is befejeznem a könyvet. Az egyik kedvencem lett idén. Remélhetőleg még sok jó könyvet olvasok az évben, de ez kiemelkedően tetszett.
  2. Alice Oseman: Heartstopper – Fülig beléd zúgtam 1-4.: Hát...aranyos dolog, írtam is róla posztot, nekem már a TÚL sok kategória. Kevesebb meleggel ez egy aranyos meleg történet lett volna. Így olyan, mintha egy fantasy meleg világba érkeztünk volna ahol két esélyed van, vagy te is meleg, transz stb. vagy, vagy homofób. Úgyhogy sajnos a főszereplőkön túl mindenki más irritált.
  3. Les Binet – Sarah Carter: Hogyan (ne) tervezz?: Marketinges könyv, nekem nagyon tetszett, rengeteg emberrel elolvastatnám, már csak azért is, mert rengeteg dolgot megmagyaráz stb. Úgyhogy olvassátok :)
  4. Catana Chetwynd: Bekuckózunk : Jaj ez nagyon aranyos képregény. Párkapcsolat nélkül is teljes mértékben élvezhető. Vicces és cuki na :)
  5. Pál Kata Dorottya – Sas Eszter Krisztina: Mentális elsősegély napló: Írtam is róla, szerintem egy jól összeszedett könyv, nem újdonságokat mond, de összeszedte a dolgokat amiket adott esetben használhatsz, így aki most szeretne egy mentális védelmi hátteret magának, annak nagyon jó kezdő könyv lehet.
  6. Katie Patrick: Hogyan mentsük meg a világot?: Még nem tudom, hogy írok-e blogra róla, vagy sem. Érdekes volt, de a szakjelzet megzavart. Ökológia, természetvédelem szakjelzéssel megy, de amúgy még ha összességében erre is megy ki, minden egyebet tartalmaz. Programozás, játékfejlesztés, marketing .... mindent is :D
Amik folyamatban vannak:
  1. J. J. Abrams – Doug Dorst: S. : Elkezdtem! Az első egy tizede megvan, de annyira összetett, hogy lehet ezt év végégi viszem majd magammal. De lehet, hogy persze hamarabb végzek. Fura mód a jegyzetek oldal sokkal jobban érdekelnek, mint az alap történet :D
  2. Papp István (szerk.): A magyar könyvtárosság etikai kódexe: Egyszer már olvastam, amikor suliba jártam, most fel lett hívva a figyelmünk, hogy olvassuk el. Hátha megmagyaráz egy csomó mindent. Megjegyzem, megmagyaráz, de sokkal rosszabb így... a reményt veszi el az embertől :D
  3. Adyashanti: Az üresség tánca: Elkezdtem, még nem tudom, hogy tetszeni fog-e vagy sem. Még annyira az elején vagyok, hogy nehéz megmondani.

Márciusra tervezem:

A verzió: (ha ideérnek a recenziós könyvek, amiket kértem. Csak mert idén valahogy minden borzalmasan lassan ér ide, vagy nem ér ide. Vagy válaszolnak, aztán nem. Tehát, ha  ideérnek amiket kértem:
  1. Tomás Navarro: Kincugi
  2. Joshua Fields Millburn - Ryan Nicodemus: Az ​embereket szeresd, ne a tárgyakat
  3. Frank Schätzing: Mi ​van, ha megmentjük a világot? 

B verzió: (ha nem érnek ide, vagy ideérnek, és rengeteg időm lesz, és gyorsan haladok :D)
  1. Papp István (szerk.): A magyar könyvtárosság etikai kódexe: befejezem a könyvet mindenképpen.
  2. Adyashanti: Az üresség tánca: Terveim szerint őt is mindenképpen befejezem.
  3. Eszes Rita: Rókatündér: Már régóta  a terveimben van, és idénre van tervezve az elolvasása, úgyhogy miért ne :)
  4. Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák: Várólista csökkentős könyv

2023. február 21., kedd

Pál Kata Dorottya – Sas Eszter Krisztina: Mentális elsősegély napló

 

Köszönet a könyvért a Kulcslyuk kiadónak!







Sok-sok önsegítő könyv után, az embernek nehéz újat mondani. Jelen kötet sem mond igazán újat. De nem is ez a feladata. A kötet összegyűjti azokat a technikákat, melyek segíthetnek az embernek átvészelni a stresszes időszakot. Vagy megelőző technikákat ad arra, hogy amikor beüt a krach akkor már ne tudjon olyan erővel lesújtani az emberre, hogy teljesen a földbe döngölve érezze magát utána.
A kötet három fő részre tagolható, az első a stresszről ír általánosságban, hogy miként reagál rá a szervezetünk, mit is nevezünk stressznek, és mi okozza. Miként ismerhetjük fel, hogy valami jó vagy rossz stressz, mert nem mindegy, teljesen másként hat ránk mind a kettő, az egyik motivál a másik feszélyez minket és gátol. Már ebben az első részben is szó esik arról, hogy hogyan küzdhetünk meg a minket érő stresszel, de itt még csak nagy vonalakban ad egy általános ismeretet a témáról. A második részben végig megyünk a naplós segítségével egy önelemzési folyamaton. Feldolgozva, hogy jelenleg mennyire lehetünk stresszesek, hogy ezt a stresszt mi okozza, és hogy a közeli és távoli múltban mik voltak azok a dolgok, amik elérték nálunk azt az inger küszöböt, hogy már nem csak kicsit feszültnek éreztük magunkat, hanem egészségre káros mód stresszesnek. A kedvenc feladatom ebben a részben az volt, hogy írjunk levelet önmagunknak, arra az esetre, amikor majd stresszesek leszünk. Amolyan ön mentőöv készítése az élet sötétebb időszakára. Ajánlja amúgy azt is, hogy a jövőbeni (x év múlva) énünknek is írjunk levelet, mert rengeteg jó hatása lehet ennek is. Egyrészt most ösztönöz arra, hogy összeszedjük a gondolatainkat és pozitív (jó esetben) üzenetet tudjunk átadni majdani énünknek. Inspirálva arra, hogy tervezzünk, mert ilyenkor jó összeszedni, hogy mi az amit megírnál magadnak, hogy "remélem ezt már megcsináltad" és ez bizony tervezés, pozitív sugallat arra, hogy igenis azért mindig nem leszel stresszes, és haladsz előre az életedben.
A harmadik rész a Stresszkezelési eszköztár. Itt találjuk a legtöbb gyakorlatokat (amúgy a könyv egésze teli van gyakorlatokkal. Akik szeretnek a könyvbe írni ott is kellő helyet hagytak minden feladathoz, de én volt, ahol a könyv mellett befogtam külön füzetet). A harmadik rész szedi tehát össze azokat a technikákat amikkel majd a jelentkező stresszt leküzdhető, a meditálástól, a tudatos jelenléten át, a kreatív  írásig elég sok ötletet ad arra, miként kezelhető a stressz.
 Alapjában véve nekem tetszett a könyv, nem újdonságként tekintettem rá, hanem mint eszköztár, mint egy könyv ami listázza nekem, miként tehetem jobbá az életemet, kevésbé stresszessé. Hogy valóban hatásos-e ez majd kiderül, egy mostaninál sokkal stresszessebb időszakban (remélhetőleg nem lesz ilyen, de azért számolni kell vele), akkor derül ki, hogy mennyit segített számomra egy-egy technika. 
Egyik technika sem fogja megváltani senkinek sem a világát, és senkinek sem fog bejönni minden egyes dolog ami le van írva a könyvbe. Mert nem vagyunk egyformák, de a könyv elég nagy területet fed le, hogy azért az ember egy-egy neki tetsző feladatot találjon benne.



Fülszöveg:
Az ​elmúlt néhány év bővelkedett a hatalmas „viharokban”, amelyek világszinten tették próbára mindannyiunk mentális ellenálló képességét és lelkierejét. A rendkívüli események jelentősen megnövelték bennünk az alapfeszültséget, így a mindennapi terheket is nehezebb vinni, ha pedig valami újabb, váratlan nehézség elé kerülünk, könnyen úgy érezhetjük: nem bírjuk tovább.
A Mind Art pszichológusai ezért egy olyan mentális elsősegélykészletet állítottak össze, amely a polcról leemelve, szükség esetén azonnal kézzelfogható és használható eszközöket kínál az érzelmi viharok lecsendesítéséhez. Ezek minden előzetes felkészültség nélkül is eredményesen bevethetők, ha nagyon feszültnek érezzük magunkat vagy erősen szorongunk.
Ám ahhoz, hogy ne csak toldozgassuk-foldozgassuk a hajónkat vihar idején, hanem hosszú távon elérjük azt a stabil állapotot, amely kibírja a hánykolódást, fontos, hogy kialakítsunk egy saját önstabilizációs repertoárt. A kötet ebben is a segítségünkre lesz, hiszen számos különböző stesszkezelési technikát mutat be, melyekkel kedvünkre kísérletezhetünk, amíg ki nem tapasztaljuk, hogy nekünk mi válik be a legjobban. Így olyan hétköznapi szokásokat alakíthatunk ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk megküzdeni a stresszel, és könnyebben lendüljünk át azokon az akadályokon, amelyeket az élet elénk gördít.

2023. február 4., szombat

Alice Oseman: Heartstopper ​– Fülig beléd zúgtam (Szívdobbanás 1-4.)

 

Nem tudom, hogy más is szokott-e úgy lenni, hogy amikor írja a posztot, tudja, hogy nem lesz ezzel túl népszerű...na most érzem ezt!

Kezdem a pozitív oldalával a sorozatnak:

Meglehetősen aranyos a rajzolás. Tény, hogy van a könyvben rengeteg felesleges oldal, ami ha nem született volna meg, akkor sem hiányozna, de alapjáraton a rajzokat szerettem. Aranyos, nem túl bonyolult, nem túl csicsás, nem túl nyálas. Tehát a rajzolással nem voltak problémáim.

Maga a történet is amúgy teljesen oké. Két aranyos, bár elég problémás gyerek keresi az útját, és végül egymás mellett találják meg ezt titkolni kell, majd már nem kell titkolni. Tehát ez a sztori száll is teljesen rendben volt. Értékelem, hogy az étkezési zavarokról is tanító jelleggel írt a szerző, bár úgy érzem, hogy totál ezek a részek kilógtak magából a történetből. Olyan érzésem volt, mintha nem lenne elég hogy két fiú hogy éli túl azt, hogy még mindig nem elég elfogadó a közeg és hogy tudnak egymással élni...tehát hogy ez nem lett elég még rádobtak anorexiát és más mentális problémát! De mondjuk, hogy ez még annyira nem gáz...bár a 4. kötet nagyjából csak erről szólt.

És akkor amiért nem fognak engem szeretni a rajongók.

Adott két cuki fiú, egy heterónak tűnő, meg egy meleg srác. Love. Eddig ez egy aranyos sztori lenne, ha a környezet nem lenne telibehányva az érzékenyítéssel.

  1. Elvált szülők: Még oké, ez még oké lett volna.
  2. leszbikus volt szerelem: itt már tikkelt a szemem
  3. transz barát + ázsiai barát (itt nem jöttem rá, hogy most akkor ő fiú, és lánynak öltözik? És akkor ezek szerint az ázsiai barát is meleg, mert a transszal jár? Vagy mi van? :D)
  4. meleg kísérő tanárok
  5. leszbikus tesi tanár
  6. homofób osztálytárs
  7. homofób testvér
Nem tudom, hogy hol vannak abban az univerzumban a normális emberek. Akik heterók és nem gyűlölik a melegeket. Szerintem ilyen nem nagyon van. A rögbis csapat társak talán, jah talán ők akik a legkevesebbet tűnnek fel, na ők a heteró elfogadó közösség képviselői. 
Nem szeretnék senkit megbántani, de transz, leszbikus tanárok és diákok nélkül ez a történet sokkal szebb lett volna. És bízom benne, hogy a valóságban nem a "normális" emberek vannak kisebbségben. Mert most így a 21. században úgy érzem, hogy márpedig de ők vannak kisebbségbe. Legalább egy valami problémája legyen az embernek, ha nem a nemi dolgaival akkor mentálisan legyen mert ha ő véletlen tényleg jól érzi magát ahogy van akkor éppen hogy nem verik meg, a nagy elfogadás jegyében.
Tehát jó lenne a sztori, ha nem lódult volna meg az érzékenyítés szívárványos vödre és nem öntötte volna nyakon, annyira, hogy már irritálja az embereket.
Persze biztosan lesznek, akiket nem zavar. A Meleg pár engem sem, ha zavart volna akkor nem olvasom el. De más, ha egy meleg párról olvasol, és erre készülsz, vagy erre készülsz, de kiderül, hogy mindenki meleg, transz vagy más egyéb problémája van. Hiányoltam a tolószékes, vak, vallásilag üldözötteket, csak ők maradtak ki....

Tehát örülök, hogy elolvastam, de ha jön is több kötete, már nem érdekel. Sajnálom, mert ez lehetett volna cuki is. :(



2023. február 2., csütörtök

Neal Shusterman: Kaszás (Kaszások kora 1.)

 

Oksi, akkor egy biztos, a könyv benne van 2023 top 10 legjobb könyvébe amit olvastam. Kevés az esélye, hogy ezen kívül még 10 olyan jó könyvet olvasnék, úgyhogy top 10, hogy hányadik azt majd év végén megtudom ;)

Nagyon szerettem olvasni, mert a korrupt és gyilkos kis mocskokon kívül, relatíve mindenki szerethető karakter volt benne. Hála az égnek a történet bár néhol kiszámítható volt, mégis tartogatott meglepetéseket is. Plusz poén értéket adott, hogy közben a Célszemély című sorozatot néztük HBO maxon, amiben pont egy mindent (is) látó mesterséges intelligencia van....olyasmi, mint a békebeli Viharszem lehetett a könyvben. 

A könyv alap világának elképzelése amúgy érdekes. Mi történne akkor, amikor egy mesterséges intelligencia leváltja a politikusokat és megoldja az emberek legtöbb gondját. Megszűnnek a nagyon szélsőséges anyagi különbségek, megszűnnek a betegségek és hát eljön a halhatatlanság kora, nano technika és így tovább. De ugye az emberek szaporodnak ÉS halhatatlanok, tehát kell valami ami mégis megöli őket, mielőtt minden négyzetcentiméterre jut egy ember. Itt jön a képbe a Kaszások kasztja, akit a mindent látó szem nem figyelhet, és akiknek nem más a feladatuk, mint hogy "ritkítsanak".  Minden kaszás előbb inas, majd kiskaszás, majd amikor már szabadon dolgozhat válik teljesen kaszássá. Fegyvert választhat, amilyet akar, szeretne, vagy ami éppen a kezébe kerül. Önként választ áldozatot a szabály csak azt mondja ki, hogy nem lehet részrehajló. Tehát nem lehet rasszista és nem ölhet csak kínaiakat, olaszokat, színes bőrűeket vagy épp fehéreket. Nem lehet vallás ügyben sem elnéző. Nem lehet az, hogy te utálod a keresztényeket ezért csak azokat ölöd meg. Meg megvan adva egy bizonyos mennyiség amit hozni kell, amit lehetőleg ne is lépjék túl, de nagyon alatta sem lehetnek. Tehát azért nem olyan egyszerű kaszásnak lenni, de ha tartod a szabályokat akkor igazándiból....halhatatlan vagy. Mármint ténylegesen, mert míg az embereket bármikor begyűjtheti a kaszás, addig a kaszásokat nem gyűjtheti be senki, csakis ők magukat.

A könyv elején megismerkedünk Faraday kasszással, aki még a régi korok egyik kaszása volt. Ő a lelkiismeretes kaszás féle. Alaposan utánanéz mindenkinek akit begyűjt és inasokat is úgy választott, hogy az a lehető legjobb legyen a Világ számára. A kaszásinasai Citra és Rowan remek tanításba részesülnek az első konklávéig, amikor is kitalálja egy kaszás, hogy amikor az egyikből kaszás lesz, a másikat be kelljen gyűjtenie, mert hogy láthatóan a két inas meglehetősen kedvesen viseltetnek egymással szemben. És itt bolydul fel a világ. Faraday az egyetlen utat válassza amivel szerinte megoldottá válik, hogy ne legyen itt semmilyen gyilkolás, egymás begyűjtése. A Két inas két teljesen más kaszás alá kerülve teljesen más rendszer alapján kezd tanulni, teljesen más motivációkkal, mégis nagyon hasonlókkal. A Könyv végén válik teljesen egyértelművé, hogy Faraday a legjobb embereket találta meg inasnak, mert minden nehézség ellenére igazándiból mind a ketten tartják azokat az elveket, melyeket még mesterüktől tanulják. A könyv végén a nagy függővég....most várunk. Ki éli túl, ki hal meg, és milyen sorrendbe. 
Lehetett volna amúgy ez ilyen egy részes könyv is. Igazándiból "lezárt" a dolog, viszont fenn tart egy csomó kérdést, amire feltehetően a következő két rész majd választ fog adni. 

Úgyhogy imádtam, tetszik az alap gondolat, ennek ellenére nem szeretnék abba a világba élni. Nem tetszik ez az örökéletesdi móka...nem. 


Fülszöveg:

Egy ​tökéletes világban nincs mitől félni. Vagy mégis?

Sodró és gondolatébresztő regény Neal Shustermantól, a New York Times bestsellerszerzőjétől.

A nem túl távoli jövőben megszűnt az éhezés, a betegség, a háború és a szenvedés. Az emberiség mindezt maga mögött hagyta, sőt a halál felett is győzelmet aratott, és az emberek újra meg újra megválaszthatják saját életkorukat. De a népesség száma mégsem növekedhet a végtelenségig, ezért a Hivatásos kaszásoknak időnként kötelességük véletlenszerűen „begyűjteni” az embereket.

Nagytiszteletű Faraday kaszás egy tizenhat éves lányt és fiút választ maga mellé inasnak, habár sem Citra, sem Rowan nem vágyik erre a szerepre. A két fiatalnak nemcsak a mesterség fortélyait és a legkülönfélébb harcművészeteket kell elsajátítania, hanem legalább ennyire fontos, hogy megértsék ennek a különleges hivatásnak a fontosságát és a vele járó erkölcsi dilemmákat.

Kaszás azonban csak az egyikükből lehet, és a kiválasztott első feladata épp a vesztes begyűjtése lesz.

A Kaszások kora-trilógia első része.


Magamról

Saját fotó
Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.