2020. május 24., vasárnap

Elkészült a TiniSarok

Hétfőn volt a szabim előtti utolsó munkanapom, és erre a napra időzíttettük azt, hogy most már tényleg végezzünk a Tini Sarok átalakításával. Jelentem sikerrel jártunk. Az ebay-nek hála a falon mászó fekete sárkányaink fele is már ideért, így azok is a helyükre kerültek. És nyugdíjas kolléganőnknek hála a nem falon mászó sárkányok is megérkeztek a TiniSarokba (még nem igazán jöttem rá, hogy külön vagy egybe érdemes írni a TiniSarkot... :D)
 Úgyhogy jelentem a könyvtár ezen része alkalmas az olvasók fogadására, már csak a kormányrendelet kéne, hogy végre kinyithassunk. Bár én jövőhéten még szabin vagyok, úgyhogy a júni 2-es nyitás lenne a legideálisabb :)
 Körülbelül a felújítás 30 ezer forintba került (festék, alapanyagok) és nagyjából egy hónapig tartott (úgy, hogy általában heti 3-4 napot dolgoztunk, napi 6 órában kb.) A felújításban Eszter kolléganőm és én vettem részt, illetve rengeteg segítséget kaptunk a kötészetes kolléganőnktől, a takarítónőinktől és a mindenesünktől és a fiától (nélküle pl. lemeszelve nem lett volna, és a radiátorok se lennének ilyen csini fehérek :D). Úgyhogy ez ilyen összedolgozós dolog volt. A legtöbbet Eszter segített, hogy az elmebeteg ötleteim nagy részét sikerüljön életre hívni a TiniSarokba. Voltak persze beugró segítőink a feldolgozóktól, a fiókkönyvtárból és még páran az olvasószolgálatból is :) (úgyis valakit ki fogok hagyni a felsorolásból, ahogy magamat ismerem :D) Úgyhogy mindenkinek köszi aki akár csak kicsit is segített :)
És akkor innentől a képek beszélnek. Végeztünk, most már pihenünk :)

Itt még egy helyre raktunk minden sárkányt,
aztán szétszórtuk őket a TiniSarokban :)

Felkerült a Tini Sarok felirat ide is, ami kb. mindig forog :D


Igen, ideértek a fekete kis sárkányaink is :)

Meg Westeros térképe XD
Mert, hogy a kiindulás az volt, hogy majd Trónok harca
dekor lesz....hát úgy, félig meddig stimmel :D

Oké, az Óra még nem működik....nincs elemre pénz :D
De mire nyitunk viszek be elemet bele....

Regi kolléganőnk felirata, ami a könyvtár
elejéből már mutatja hol is a sarok :)

Ezt csak azért rakom megint be, mert annyira
büszke vagyok és tetszik nekem :D

2020. május 21., csütörtök

Joshua Fields Millburn – Ryan Nicodemus: Minimalisták

 Ez az a könyv amit szerintem már harmadszorra hoztam ki a könyvtárból, és a három alkalomból kétszer csak nézegettem, hogy "Jah ezt is el kellene olvasnom.", de mindig visszavittem, mert rájöttem, hogy túl sok könyv van kikölcsönözve, és a saját könyveimmel sem haladok. De most, így a karanténos olvasási válságomból és írói válságomból, ez a könyv látszik megmentőnek.
 Mivel elég régóta érdekel a minimalizmus, olvastam is a témába már nem egy könyvet, adta magát, hogy megint átnézzek minden egyes ingóságomat, és újraértékeljem, hogy mire van szükségem. Ezt megerősítette a könyv is, még ha kicsit fura is.
Fura, mert a minimalizmussal ma már rengeteg blog és facebook csoport foglalkozik, és amikor megíródott ez a könyv, akkor elvétve voltak blogok, pláne olyan blogok, amik a minimalizmus életérzését fogalmazták volna meg. Azt hiszem, ez a könyv kicsit retro, de a retroság minden pozitív értelmében.
A könyv elején bajban voltam, mert Joshua az életéről mesélt, ami persze kell, hogy megértsük a személyes történetét, de valahogy mégis kevésbé kötött le a hányattatott gyermekkora, mint ami onnantól jött, hogy elkezdet utána olvasni a minimalizmusnak és elkezdett azon gondolkodni, hogy mi is az ami számára fontos. Onnantól ugyanis már jóval érdekesebb volt. Főleg amikor már Ryan-t is "belerángatta" ebbe az egészbe. No persze, nem kellett húzni, Ryan jött magától amikor rájött arra, hogy mi is a fura a barátjában. Mitől olyan más majd nyolc hónapos "ismerkedés a minimalizmussal" hatására. Érdekes volt kettejük útjáról olvasni onnantól, hogy eldöntötték, hogy változtatnak, a dobozolós partiig, és annak következményéről. Kifejezetten jók a könyv végén Ryan megjegyzései. Lehet érdemesebb lett volna akkor olvasnom őket amikor lábjegyzetként jelezte őket, de így a könyv végére hagyva sem volt rossz. Főleg, amikor arról mesélt, melyik nap mit vett ki az ingóságai közül, amiket Joshua-val együtt bedobozoltak, 21 napra. Meglepően kevés dologra volt szüksége és ez meglehetősen nagy felismeréseket hozott az életében.
 Nekem ott indult be a könyv, hogy már ráléptek a minimalista útra, Joshua kutatómunkái, felfedezései és észrevételeit meglehetősen jó volt olvasni. Irigylem azokat az embereket, akik tudják, hogy úgy igazán mi a szenvedélyük, mi az, ami miatt feladnák a munkájukat, és azt csinálnák életük végéig, vagy legalábbis egy ideig biztosan. Bár lehet én is rájönnék, ha pár hétig ezen gondolkodnék, ha egyszer nekiállnék.... (mint amúgy sokaknak, nekem is vannak álmaim, hogy írok egy könyvet, vagy többet...csak egyenlőre a kitartásom még nem érett meg hozzá, hogy le is üljek elkezdeni).
Úgy gondolom több embernek kellene ezt a könyvet elolvasnia. Persze, a neten ma már több oldal foglalkozik a minimalizmussal, hála az égnek magyar nyelven is, így olyan igazán új dolgot, ha a blogok olvasásán túl van az ember, nem fog mondani ez a könyv. De ad egy személyes történetet, ad egy életutat, egy "Így találtam a minimalizmusra" történetet, és azokat mindig jó olvasni. (már ha érdekli az embert a téma). Úgyhogy olvassátok.
 Amire amúgy könyv olvasása közben rájöttem (tudtam eddig is), még mindig sok könyvem van, még mindig több dolgom van mint kéne és még mindig  úgy érzem, hogy több a dolgom, mint az szükséges lenne, úgyhogy lassan majd újra nekiállok átrendezni és rendet rakni, mérlegelni, mi az aminek a léte még boldogsággal tölt el és mi az ami már kacattá vált. Most így a karantén ideje alatt meglehetősen sok könyvet szereztem be, úgyhogy most hogy talán vége az olvasási válságomnak, nekiállok elolvasni őket, aztán eladni és/vagy a könyvtárnak adni. Kevés könyv olyan, amit úgy érzem őrizgetnem kell, mert újra akarom olvasni.

Belbecs: 4/5

Fülszöveg:

Létezik olyan siker, ami nem fejezhető ki pénzben. Boldogságnak hívják. Joshua Fields Millburn huszonéves, öltönyben, nyakkendőben járó feltörekvő vállalati reménység volt, aki úgy gondolta, mindene megvan, amire valaha vágyott. De egyszer csak rájött, hogy nem ez az, ami igazán fontos számára. Miközben arra törekedett, hogy a kötelező fogyasztásnál, az anyagi javak halmozásánál és a nem működő Amerikai Álom modelljénél valami értelmesebbet találjon, megszabadult a legtöbb vagyontárgyától, visszafizette bénító adósságait, és otthagyta a jól fizető állását, karrierjét azért, hogy rátaláljon arra a munkára, amit szenvedéllyel csinálhat, s arra a társra, aki igazi társa lehet mindebben.


2020. május 10., vasárnap

Ezt tervezem Májusban olvasni

Nem, mintha az áprilisi terveim sikerültek volna, és nem mintha nem lenne már 10-e.... de az ember szeret tervezni, én is szeretek tervezni. Tehát akkor lássuk, hogy optimista énem miként vélekedik arról, hogy a május a visszatérés hónapja lesz. Előre láthatóan végre sikerül rendes időt szakítanom az olvasásra is, és így a blog is újjáéled végre.
Tehát akkor Májusra ezt tervezem:


Joshua Fields Millburn – Ryan Nicodemus: Minimalisták



Hidasi Judit: Gondolatmappa

Randall Munroe: Hogyan…


Tehát igazándiból a terv az, hogy amit elkezdtem könyvet, azt befejezem még a hónapban. Az első kettőnek nagyon az elején vagyok, a Hogyan-nak meg az 1/3 részénél tartok. Úgyhogy igazándiból haladok, de még korántsem annyira jól, ahogy tervezem :) De még előttem a hónap 2/3-a, úgyhogy ;)

Átalakul a Tini Sarok, avagy miért is nem blogoltam egész áprilisban!

Az hagyján, hogy nem blogoltam a hónapban, de erős túlzással olvasni sem olvastam. Egy rövidke könyvet talán sikerült elolvasnom, és belekezdtem pár másikba is, de érdemben nem sikerült igazán olvasnom, pedig jó lett volna. Tekintve, még mindig imádok olvasni, és az olvasás kikapcsol. Csakhogy hála az átalakításnak, és annak, hogy teljes mértékben elszoktam a fizikai munkától amikor hazakerültem a munkahelyemről, akkor körülbelül arra volt erőm és lelkesedésem, hogy egyek, eldőljek és az itthoni tenni-venni valókat elintézzem. Néha mondjuk arra sem volt túl sok kedvem.
Lassan egy hónapja álltunk neki Eszter kolléganőmmel a Tini Sarok átalakításának. Ötleteléssel kezdtünk, majd jóváhagyást és pénz kérés után jöhetett a bevásárlás. Az alapanyagok nagy részét sikerült is beszereznünk első körben, csak a rajzszög volt az, amihez konkrétan 4-szer kellett elmenni a papírboltba. Nem készültek fel arra, hogy mi nagy tételben akarjuk használni a rajzszögeket, azaz igazság, első körben mi is alul tippeltük meg, hogy mennyi kell. Két tojást vettünk, és 1000/tojással számoltunk. Hát, az 1000 rajzszög a felére sem volt elég.
 Tisztában voltunk azzal, hogy a legtöbb dolgot amit tervezünk, csak akkor lehet kivitelezni, amikor a könyvtár zárva van. Bár azért nagyon optimistán úgy gondoltuk még tavaly, hogy ezt egy-két csütörtök délelőtt is meg lehet csinálni. Most viszont a gyakorlatban kiderült, hogy nem igazán. A polcok lefestése, így hogy ketten csináltuk kb. 3-4 napot vett igénybe. Persze a száradási időben nem csak üldögéltünk. Akkor készültek a tojások - ha éppen volt rajzszögünk - festettük a tányérokat, és ágakat. És nem mellékesen ismerkedtünk a könyvtár új rendszerével.
 Hála az égnek a pénz mellé kaptunk segítséget is, így meszelve is lett és a gondos pénzbeosztásnak hála még a radiátorok festéséhez szükséges festékre is maradt pénz! 
Úgy gondoltuk, hogy dekorálni kezdjük majd a Tini Sarkot, de a dekorig körülbelül 2-3 hét telt el. Mire végre azt mondhattuk, hogy na akkor most kezdjük el készíteni a dekorációs elemeket és azok a helyükre kerülhessenek. Amúgy ez idő alatt tudtam meg, hogy mennyi nem használt izmom vagy valami olyasmim van. A festés kőrben a lábamat fájlaltam a guggolás miatt, a héten meg  a kezem szenvedte meg a rajzolást. Durva, hogy mennyire el vagyok szokva a kézzel írás-rajzolás-színezés dologtól. Pedig élveztem, mert relatíve felismerhető és nekem tetsző lett a végeredmény :D
Most, úgy jövő hét környékén állunk úgy, hogy a szőnyegek visszakerülhetnek, és a dekor elemek nagy része is elkészül. Van aminek neki sem álltunk még, de úgy gondolom, hogy jövőhéten a hétfő-kedd-szerda körben sikerül eleget haladnunk, hogy egy esetleges nyitáskor már teljesen felvállalható legyen a dolog. Amúgy szerintem roppant sokat dob az egész Sarkon, hogy tiszta a fal, és fehérek lettek a polcok. Így is van egy kis retrós beütése, de legalább világos és tiszta :D
Tehát, hogy miért nem blogoltam a hónapban, mert kipurcantam a munkahelyemen. Ha nem ott voltam, akkor Home Office-ba nyomtam, ami meg totál lezsibbasztja az agyam (uncsi :D) és bár olvashattam volna, és munkaidőnek is számított volna, de fáradt voltam ahhoz, hogy huzamosabb ideig olvassak, majd abból ajánlót készítsek. Így inkább csináltam a többi dolgomat, amivel így is elmaradtam, de a mostani hétvégén talán sikerül bepótolnom a dolgokat, már csak 5 órányi dologgal vagyok elmaradva :D
De akkor innentől beszéljenek a képek, az ilyen volt, ilyen felújítás közben...hát majd egyszer lesz egy ilyen lett fotó is, amikor egyszer végzünk vele . . . 


 





















Magamról

Saját fotó
Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.