Ugrás a fő tartalomra

Shunmyo Masuno: Az egyszerű élet művészete

Köszönet a könyvért a 21. Század Kiadónak!
 A könyv három dolog miatt keltette fel az érdeklődésemet. Egyrészt japán szerző, japán életvitel, ami mindig is érdekelt és mindig is szerettem róla olvasni. Persze még vannak a témában hiányosságaim, de próbálom a kultúrát megismerni amennyire csak lehetséges ez. Másrészt a szerző egy zen buddhista szerzetes, és Japán mellett a buddhizmus az ami még eléggé vonz ahhoz, hogy szabadidőmben olvassak róla. Harmadrészt a borító és a zen hatás kedvez a kissé minimalista lelkemnek.
 A könyv nem tartalmaz hosszú, bonyolult és unalmas szövegeket, hanem egyszerű rövid, egy oldalas részekből áll, egy bevezető mondattal, ami relatíve összefoglalja a rész lényegi részét. Ebből adódóan nagyon praktikus, ha az embernek csak pár perce van olvasásra, mert felcsaphatja bárhol, és végigfuthat az oldalon egy-két perc alatt és máris kapott egy kis elgondolkodni valót.
 Amikor kértem a könyvet, még nem gondoltam, hogy az egyik legjobb olvasmányom lesz az évben, ami a szakirodalmakat illeti. (persze tudom, még csak május van, olvashatok még jó szakirodalmat).

 De bíztam benne, hogy olyan lesz amit szeretni tudok:

  • közérthető: pipa
  • egyszerű és megfogadható tanácsok: pipa
  • egy kis japán kultúra: pipa
  • egy kis zen buddhizmus, de nem töménytelen mennyiségben: pipa
Igazándiból semmi sem volt túl sok. Ahogy a cím is mondja, az egyszerű élet művészetét hivatott bemutatni, 100 zen gyakorlat segítségével. Nem kell vallásosnak lenni, hogy megértsük a zent, és még csak megtérni sem kell ezután sem ahhoz, hogy jobbá tegye az életünket a könyv. Úgy gondolom, hogy az olvasónak lesznek kedvenc részei, és azokhoz sokszor vissza fog térni. Nekem is lettek kedvenceim, amiket próbálok azóta is beépíteni az életembe. Lesznek olyan részek a könyvben, ami valakinek talán "túl zen" és nem tud vele azonosulni, de ilyen kevés volt.
 Én szerencsés vagyok, mert jártam már japán zen kertben, így amikor ezeknek a leírását olvastam, egy kicsit újra ott voltam.
 Emlékszem olvasás után teli volt a könyv jelölőkkel, hogy mi az amit ki akarok írni idézetbe, hogy meglegyen, hogy visszanézhessem. Aztán mégsem írtam mindet ki, mert úgy vagyok vele, hogy előbb fogom kinyitni újra a könyvet, minthogy megkeressem ezeket az idézeteket. De azért pár kedvencet megosztok itt is, hátha kedvet kaptok ti is az olvasásához.

 "A buddhizmusban azt mondjuk, Chisoku, ami azt jelenti „légy elégedett”. Ha tudod, mennyi elég, megelégszel azzal, amid már van."
191. oldal

"A bőséget nem a tárgyak felhalmozása jelenti, hanem a tudás, hogyan használjuk fel őket jól.  Próbálj többféle szempontból tekinteni a tárgyakra, hogy ne korlátozzon a felhasználás „előírt módja.""
117. oldal

 "Mai gondjaink a nappal együtt véget érnek. Holnap te is új leszel. Ezért nem kell nyugtalankodni."
101. oldal

"Belekezdhetsz valamibe, ha van hozzá energiád. Befejezni is egyszerű. Állhatatosan tovább folytatni, az a nehéz."
91. oldal

Belbecs: 5/5
Újraolvasós könyv mindenképpen!

Külcsín: 5/5
Engem ez a minimalista borító megvett kilóra. A belső képek, a szerkesztés, az elrendezés és úgy egészében a könyv egy remekmű. Egy egyszerű, de nagyszerű könyv!

Fülszöveg:
100 ​zen gyakorlat a szebb és nyugalmasabb hétköznapokért
A világot nem könnyű megváltoztatni, és ha nem úgy működik, ahogy szeretnénk, jobb, ha önmagunkon változtatunk – tanítja Shunmyo Masuno.
Százféle információ zúdul ránk, felőrli napjainkat a szüntelen sietség és a jövőtől való szorongás. Nem szívesen gondolunk arra, hogy az élet egyszer véget ér, félresöpörjük a múlandóság apró jeleit.
Azonban a kis változásoknak is van hatásuk. Ha mindennap szánunk néhány percet arra, hogy ne gondoljunk semmire; ha evés közben nem figyelünk másra, csak az ételre; ha megszabadulunk a felesleges tárgyaktól, de az igazán fontosakat becsben tartjuk; ha elfogadjuk a valóságot olyannak, amilyen – korábban nem tapasztalt nyugalomban és békességben lehet részünk.
Shunmyo Masuno egy zen buddhista templom főpapja, és díjnyertes zen kerttervező. Könyve elméletek helyett praktikus, egyszerű gyakorlatokat ajánl: tanácsaival apró lépésekben, finoman hangolja át a gondolkodásunkat.


Könyv: Shunmyo Masuno: Az egyszerű élet művészete
Kiadó: XXI. Század / XXI. Század
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve: 2019
Oldalszám: 222
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9786155915581
Fordította: Laik Eszter
Megjelenés időpontja: 2019. április 15.
Ár: 3.490 Ft (kiadói ár: 2.792 Ft)




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Margareta Magnusson: Végső rendrakás svéd módra

Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, hogy aztán a gyerekeidnek, unokáidnak, ne az maradjon meg belőled, hogy mennyi holmid volt, hanem az emlékek.  Hogy miért olvastam? Mert, miért ne? Ugyan nem tervezek meghalni, de ismerjük be, hogy a 21. században sem működik máshogy az élet, tehát hopp meghalhat az ember, akár minden előjel nélkül is. És be kell ismernem, ha valamikor bekövetkezik (mint tudjuk, a halál az egyetlen biztos pont az életünkben), akkor én sem szeretnék teher lenne. Sem a cuccaimmal, sem egyéb dolgaimmal. Plusz érdekelt, hogy erről miként gondolkozik Margareta. Cikket persze olvastam már vele, és az meglehetősen felkeltette az érdeklődésem a téma iránt, de szerettem volna ezt könyv formában is, kicsit bővebben elolvasni.  Ami mindenképpen megfontolandó, a könyv olvasása után, hogy bevezessek én is egy dobozt, hogy "HALÁLOM UTÁN KIDOBANDÓ" felirattal. Olyan do

Lauren Blakely: Kőkemény

G ondoltam, hogy a wellness-re valami könnyed kis könyvet fogok magammal vinni. Ezt a könyvet, már tavaly is néztem, hogy annyira gáz a borító, a fülszöveg és a cím, hogy ezt olvasnom kell. Persze pénzt nem vagyok hajlandó érte adni, de hála az égnek a közelemben kölcsönkérhető volt. Itt is, köszi AniTiger! Kezdjük is a külcsínnel, ha már így azt emeltem ki. Külcsín: 2/5 És meg is mondom mi ez a pontozás. Az 5 nálam az lenne, ha egy ütős és kellemes, a könyvhöz illő borítót kap a könyv, ha van egy szerkesztő, egy akárki, aki átolvassa a könyvet és kijavítja az elütéseket, és a helyesírási hibát, ha egy könyvet jó kézbe venni. Tehát ez lenne az 5 pontos külcsín. Jelen esetben, a borító botrányos, a kiadói marketing botrányos volt, a fülszöveg szintén botrányos. És igen, azért a helyesírást át kellett volna valakinek nézni. 2 pont, mert sokkal több elütést vártam. De körülbelül ennyi a pozitív dolog a könyv kivitelezésében.

Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond is valamit meg nem is. Anorexia és bulimia mondjuk jóval többet szerepelt benne, mint a túlsúly vagy túlevés például. És kétlem, hogy az emberek nagyobb százalékát sújtaná ez a két betegség, és nem a túlsúly, és túlevés…  Minden esetre érdekes könyv. Érdemes elolvasni, mert egy csomó fontos dolgot megtud az ember. Mint például, hogy az evés az emberek egy hányadában úgy működik, hogy esznek, mert unatkoznak, vagy esznek, mert szomorúak, vagy esznek, mert vidámak. Amúgy én általában a hangulat kompenzáláskor könyvet szoktam venni nem enni. Ennek ellenére nem mondom, hogy nincs mit csiszolni a saját életmódomon, és nincs helye annak, hogy változtassak. Már csak anyagi és egészségügyi lehetséges problémák miatt is.  Ami viszont nekem kicsit abszurd volt, hogy vannak emberek, akik havi x száz ezer forintot költenek kajára (már ez is abszurdum az é