2023. december 21., csütörtök

Egill Bjarnason: A megkerülhetetlen Izland

 




Köszönet a könyvért a Figura kiadónak!

Izland rajta van a Bakancslistámon! Nem most került fel, de úgy hiszem a könyv elolvasása csak dobott a dolgon, hogy ellátogassak a szigetországra. Remélem karácsonykor nyerek egy vagon pénzt és már indulunk is ;)

 Szeretek ismeretterjesztő könyveket olvasni, bár általában ez inkább önsegítő kötetekre szorítkozik, kevés a történelem témájú az olvasmányaim között, pláne, hogy a világ másik fele az ami eddig jobban lekötötte az érdeklődésemet. Viszont be kell ismernem, hogy ez a könyv ahhoz képest, hogy borzalmasan sok információt ránk zúdít, mindezt meglehetősen szórakoztató módon teszi.

 Izland meglehetősen misztikus táj,  a könyv próbált teljeskörű képet adni a szigetről. Onnan kezdve, hogy miként vált emberek által is lakott szigetté egészen addig bezárólag, hogy női elnököt választottak és beütött a covid. Tehát lefedi a 2020-as évekig a sziget történelmét.

Korszakokra bontva, így ha valakit bizonyos kor nem érdekel, csak lapozza át. Bár őszintén nem ajánlom, mert tényleg rengeteg érdekes tényt megtudhatunk. Engem mondjuk az első és második világháborús időszak kevésbé érdekelt, de még ennek olvasása is lekötötte a figyelmem, mert nem csak  a száraz politika volt.

Korszakok, amelyeket érint a könyv:

  • A Nyugat felfedezése: Izland az első telepesektől 1100-ig
  • A középkor öröksége: Izland 1100-tól 1750-ig
  • Izland klímaválságot idéz elő: Izland 1750-től 1809-ig
  • Nacionalizmus: Izland 1809-től 1918-ig
  • A II. világháború: Izland 1918-tól 1945-ig
  • Izrael születése: Izland 1944-től 1965-ig
  • A Holdra szállás: Izland 1965-től 1969-ig
  • A hidegháború: Izland 1970-től 1980-ig
  • Nemi egyenlőség: Izland 1972-től napjainkig
Sokat gondolkodtam azon, hogy kiknek ajánlanám a könyvet, és arra jutottam, hogy nagyjából mindenkinek. Akiket érdekel Izland, azoknak természetesen alap mű, ha nem csak  fjordokra, gejzírekre és vízesésekre kíváncsiak, mert szórakoztató mód kaphatnak egy kis történelmi leckét. A fiataloknak is ajánlom, mert tényleg közvetlen, humoros, olvasmányos módon tálalja az író a szigetország történelmét, ami a töri órákon is jól jöhet, még ha Izland maga nem is tananyag (az én időmben nem volt az). És persze a történelem rajongóknak is ajánlom, mert nagyon érdekes, ahogy a világ eseményeit Izland szemszögéből láthatjuk.
 A könyv kivitelezése is teljesen rendben volt, az első és hátsó borító lap belsején is (erre van valami szakszó is, de nem jut eszembe :D) színes térkép található. Az elsőn Izland és környéke, a hátsón Izland domborzati térképe.
Nekem a legjobban Izland klímaválságot idéz elő, Izrael születése és a Holdra szállás volt a legérdekesebb fejezet. A Klíma eleve érdekel, így érdekes volt arról olvasni, hogy egy-egy vulkán kitörése mekkora hatással volt az egész világra, mini jégkorszakot előidézve. Mindezt akkor olvasva, amikor a hírekben közlik, hogy Izlandon kitört egy vulkán.... Izrael születése részében olyan dolgokról olvashattam, amikről sosem hallottam még, és nagyon érdekes volt, hogy is jött létre Izrael, és ehhez miként volt köze Izlandnak, mindezt úgy, hogy a hírekben ott az Izrael-Palesztin konfliktus. A Holdra szállás és Izland holdbéli táj jellegének elvesztése egészen érdekes volt. Hogy hogyan telepítettek csillagfürtöt a szigetre, és hogy ez milyen módon változtatott, az akkoriban még jóval holdbélibb tájon. Sajnálom, hogy épp nem volt semmilyen hír a tévében a Holdról, vagy a csillagfürtről akkor amikor olvastam, mert úgy még hathatósabb lett volna ;)
 Összességében szerintem egy nagyon jól összeszedett könyv, egy a magyarok számára kevésbé ismert országról. Egy meglehetősen érdekes országról. Továbbra is el szeretnék jutni oda, lehetőleg nem vulkán kitörés idején ;)

Izland és a csillagfürt (forrás)



Fülszöveg:
Kötelező ​olvasmány mindenkinek, aki arról álmodik, hogy Izlandra utazzon.

Izland története 1200 évvel ezelőtt kezdődött, amikor egy kiábrándult viking kapitány és haszontalan navigátora zátonyra futott az Atlanti-óceán északi részén. Ettől kezdve a sziget már nem csak a sarkvidéki madarak fészkelőhelye volt. Egy olyan nemzet otthona lett, amely csendesen kulcsszerepet játszott az általunk ismert világ alakításában. Kezdve azzal, hogy az izlandiak (nem Kolumbusz) fedezték fel először Amerikát, de túl szerények ahhoz, hogy beszéljenek róla. Ha nincs Izland, az ember nem tette volna a lábát a Holdra, Tolkien soha nem írta volna meg A Gyűrűk Urát. Ez a könyv történelmi körútra vezeti az olvasókat, bemutatva, hogy Izland milyen döntő szerepet játszott olyan változatos eseményekben, mint a francia forradalom, Izrael állam megalapítása vagy a női egyenjogúság kivívása. Ez a kis nép újra meg újra a történelmi események frontvonalában találta magát és formálta az általunk ismert világot.

„Egill Bjarnason Izlandot helyezi mindennek a középpontjába, és története nem csak szórakoztat, hanem megvilágít és váratlan összefüggéseket tár fel.” -Andri Snar Magnason, az Időről és a vízről szerzője
„Figyelmeztetés: lehet, hogy az olvasók azt kívánják, bárcsak ők is izlandiak lennének!” – Helen Russell, az Egy év a világ legboldogabb országában – Hogyan éljünk dán módra című könyv szerzője

Nincsenek megjegyzések:

Magamról

Saját fotó
Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.