2023. április 30., vasárnap

Áprilisban olvastam, Májusra tervezem :)

Forrás

Április egy nagyon vegyes hónap volt. A közepéig nagyon lassan tellett el, majd Húsvét után hirtelen vége is lett a hónapnak, csak úgy száguldottak a napok. Lehet ehhez hozzájárul, hogy Húsvét után visszaálltunk a rendes 8 órás munkanapokra, és mivel az épület még hideg, kicsit jobban leszívott, mint azt normál esetben tenni szokta. Remélhetőleg most már lassan a könyvtár is eléri az ideális hőmérsékletet, és talán egy-két hét és nem kell hősugárzóznunk :D.... és igen tudom, utána beüt a nyár és folyik majd rólunk a víz.... de bízom benne hogy lesz egy hónap amikor már nem kell melegíteni és még nem kell hűteni az épületet :P

 Olvasás szempontjából ugye voltak terveim,  a terv az alábbi volt: 

Tomás Navarro: Kincugi 

Jules Verne: Utazás a Holdra

V. E. Schwab: Gallant

Neil Gaiman: Elveszett próféciák

J. J. Abrams – Doug Dorst: S.


Hát, őszinte leszek, az S.-t kézbe se vettem, maximum átraktam az egyik helyről a másikra, míg letöröltem a port a szekrényemen. Az Elveszett próféciákkal haladtam, nagyjából 30-40 oldalt, az Utazás a Holdra-t meg elkezdtem. Viszont a Gallant-ot elolvastam, és vissza is adtam a gazdájának, a Kincugit szintén elolvastam és már kölcsön is adtam :) ! Há, akkor végül is az 5 könyvből kettőt elolvastam! De ha nem ezeket olvastam, akkor mit, nos nem unatkoztam, és tartottam azt, hogy minden nap olvasok! Ha kicsit akkor kicsit, de olvasok!

Amiket Áprilisban valóban elolvastam:

  • Sam Maggs: Marvel-akcióhősök: Marvel Kapitány 3. – Szellem a gépben 1.
  • Tomás Navarro: Kincugi
  • V. E. Schwab: Gallant 
  • Tom Felton: Túl a varázslaton 


Hamarosan megírom a Túl a varázslaton - os posztomat is, előre is annyit, hogy szerintem egy remek kis életrajz volt, élveztem minden sorát, és lehet rászokok az életrajzokra :) A Gallantból is tervezek posztot csak még az ihletre várok. Amikor elolvastam gyorsan kölcsön is kértem a szerző többi könyvét is...azt hiszem ez jelez valamit ;) (ha valakinek van egy időnyerője adjon, mert jelenleg több olvasnivalóm van tervben, mint ahány nap az évbe :D)

 No de akkor mit is gondoltam Májusra. Írtam pár kiadónak, akik kedvesek voltak, és megtámogattak olvasnivalóval, így kicsit az év eleji terveim módosulnak. Még nem mondtam le arról, hogy amit elterveztem azt el is olvasom....csak még plusz dobódott rá pár könyv...


Tehát májusba a tervek:

  1. Kapitány-Fövény Máté (szerk.): Holnap
  2. Sahara Rose Ketabi: Dharma
  3. Alex Pappademas: Keanu Reeves
  4. Őszentsége a XIV. Dalai Láma: A könyörület ereje

 Az első három recenzió, a negyedik várólista csökkentős könyv. Mind nagyon ígéretesnek tűnik, úgyhogy remélem, hogy a hónapba ezeknek a végére is érek. Amennyiben igen és még mindig marad szabad kapacitásom, akkor az Elveszett próféciákat befejezem, talán az S.-t is... bár ahhoz meglepően gyorsan kellene haladnom mindegyikkel, hogy ennyi mindenre időm legyen. Bár most már lesz időm talán a munkahelyemen is olvasni :D Eddig a kurtán furcsán fura beosztások miatt ez eléggé lehetetlen volt :) De május 2-vel minden (is) visszaáll a normálisra :)

2023. április 13., csütörtök

Tomás Navarro: Kincugi - A lelki sebek gyógyításának japán művészete


 

Könyv: Tomás Navarro: Kincugi

Kiadó: HVG Könyvek

Kiadó székhelye: Budapest

Kiadás éve: 2023

Oldalszám: 310

Kötés: Keménytáblás

ISBN: 9789635653089

Fordító: La Torre Ágnes Júlia

Megjelenés időpontja: 2023. február 24.

Bolti ár: 5.200 Ft

Kiadói ár: 4.420




Köszönet a könyvért a HVG Könyvek kiadónak :)

 Nem tudom, hogy mással is volt-e már olyan, hogy egy könyvtől, teljesen mást vár, mégsem csalódik. Ez a könyv nagyon érdekes, de amiért el szerettem volna olvasni, azt csak nyomokban tartalmazta. Valóban megvan a japán kincugi mesterekkel való párhuzam építés, de  igazándiból bármilyen más dologgal is párhuzamot húzhatott volna a szerző. Tehát igazándiból JAPÁN kevés van a könyvben.

 Viszont ennek ellenére meglehetősen kedves és tanulságos olvasmány. Remekül sikerült a szerzőnek az, amit a bevezetőben ír is. Méghozzá, hogy ő igazándiból beszélgetni szeretne az olvasóval. Hála az égnek nem kibeszélős tukmálós módon (volt olyan könyv élményem már...brrr a hideg is kiráz), inkább olyan módon, hogy együtt elmész teázni vele, felveted életed problémáját és ő próbál neked segíteni. (kincugi analógiával).

 És bár beszélget veled a szerző, próbál az összes lelki sebre gyógyírt találni, és példát hozni. Hisz, mindenki jobban tanul úgy, ha lát maga előtt egy történetet, amiben ez sikerült. Igen, valahogy az ember jobban elhiszi, hogy minden rendben lesz és sikerülni fog, ha látja, hogy másnak már sikerült. Nem mondom, hogy lefedett minden létező lelki bajt, de azokat amiket az olvasó nagy valószínűséggel ismerhet és/vagy tapasztalt már a saját életében azokat elég jól összeszedte.

 Szerettem a fejezetek végén a visszatekintést, a rövid összefoglalóját egy-egy résznek, hogy még jobban rögzüljön minden, amit olvastunk előtte. Szerencsés vagyok, hogy a legtöbb dolog amit felhoz nem érint. Hála az égnek depressziós és szorongó nem voltam (vagy nem tudok róla :)), de még így is pár dologban segített az olvasás. Mert nem kell feltétlen nagy sebekre gondolni, elég egy rossz személy az életünkbe, legyen az család tag, vagy épp munkatárs. És igen, ezen a fronton rengeteg jó dolgot olvastam, hogy hogyan tudom ezt kezelni (kipróbálom mindenképpen) a helyzetet, és hogy lehetek arra képes, hogy bizonyos dolgokat elengedjek. Vagy felismerjem majd azt a pontot, amikor nekem is tovább kell lépnem, mert nem ér annyit egy bizonyos dolog, mint amennyi fájdalmat képes okozni.

 Összességében ez egy hasznos könyv, szerintem mindenkinek. Bár ne lenne szükség ilyen könyvekre, de a 21. században úgy érzem, hogy elég sokunknak szüksége van arra, hogy segítséget kapjon. Ha másképp nem, akkor egy könyvtől. A szerző persze bizonyos eseteknél megkéri az olvasót, hogy forduljon orvoshoz, és ne kezelje magát, de azért rengeteg olyan eset van, amikor az ember a saját akaraterejéből, elhatározásából igenis kimászhat a gödörből, és nem feltétlen kell megvárni a mászással azt, hogy elérjük a gödör legalját. Feltehetően majd még újra olvasom a könyvet, nehéz napokon, vagy amikor tényleg szükségem lesz rá. Most a tudatalattimba elraktároztam azt amire szükségem van, próbálom alkalmazni, és meglátjuk, hogy sikerül-e.

Fülszöveg:

„Ami széttört, összeillesztheted, és amikor megteszed, ne rejtsd el a törékenységet, mert a látszólagos törékenységből lesz a látható erő.”

Tomás Navarro pszichológus a kincugimesterek filozófiáját használva arra tanít, miként küzdhetjük le a nehézségeket, és gyógyíthatjuk be lelki sebeinket. A kincugi a törött kerámia javításának ősi japán művészete, amelyben a mester arannyal vagy ezüsttel forrasztja össze a törésvonalakat, ekképpen kiemelve a munka fontosságát. Így válik a rekonstruált műtárgy már nemcsak a törékenység, hanem az erő és a szépség szimbólumává is. Az önsegítő és kríziskezelési kalauz legfőbb üzenete, hogy a megpróbáltatásokban rejlő lehetőségek által mi magunk is erősebbekké és szebbekké válhatunk.

2023. április 2., vasárnap

Joshua Fields Millburn – Ryan Nicodemus: Az embereket szeresd, ne a tárgyakat

 



Könyv: Joshua Fields Millburn – Ryan Nicodemus: Az embereket szeresd, ne a tárgyakat
Kiadó: HVG Könyvek
Kiadó székhelye: Budapest
Kiadás éve: 2023
Oldalszám: 328
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789635652334
Megjelenés időpontja: 2023. február 6.
Bolti ár: 5500 Ft





Nagyjából három éve olvastam a szerzőpáros előző könyvét, ami a Minimalisták, minden ami igazán fontos címet viseli. Most, hogy újra elolvastam az akkori posztomat jöttem rá, hogy ebben a könyvben is pont ugyanaz zavar, mint az előzőben. Az, hogy a könyv egy negyede (ha nem több) elmegy a gyerekkorral, az alkoholista szülők, hányatatott sors ecsetelésével és azzal, hogyan jutottak el idáig. Feltehetően azért zavar csak most engem ennyire, mert a filmet Minimalisták: A kevesebb most több is nem rég láttam, és annak meg a 80%-a szólt arról, hogy nekik mennyire rossz életük volt. Igen, feltehetően a könyv ezen része ezért zavar csak. Elsőre még elment, de igazándiból 3 év telt el a két olvasás közt és végig bólogattam, hogy igen...ezt már olvastam. De tény, azok akik most ismerkednek a szerzőpárossal, azoknak még mond újat.
A könyv lényegi része végül is nem ez, még ha egy része ezen a vonalon is mozog. A kötet 7 fejezetre tagolódik, a nagyjából 50 oldalas bevezető után. A bevezető ismertet meg minket a minimalizmus fogalmával, a szerzők életútjával.

  1. Tárgyak
  2. Az igazság
  3. Önmagunk
  4. Értékrend
  5. Pénz
  6. Kreativitás
  7. Embertársaink

A fejezetek mindegyike tartalmaz pár "esettanulmány" részletet, hogy az olvasó tisztában legyen azzal, hogy a minimalizmusnak nem csak egy útja van. Sőt, ha őszinték akarunk lenni akkor borzalmasan egyedi dolog ez a 21. században. A példák segítségével láthatjuk, hogy kiknél miként jelent meg az igény a minimalizmusra, mi volt a probléma amit úgy gondoltak, hogy megold, ha váltanak, és hogy miként gondolták ezt. Van aki mindent bedobozolt 21 napra, és a dobozolós parti féle megoldást választotta, tehát kivette ami kellett, aztán amikor letelt az idő, akkor a többinek keresett máshol helyet (adomány, szemét, eladás). Volt akik csak egy részét a háznak dobozolták be és kis lépésekkel haladtak, és voltak azok akik aztán nekiugrottak és mindent IS kidobtak, amit akkor és ott nem éreztek magukhoz közelinek.
 A könyv elolvasása után az jutott eszembe, hogy ez a könyv, meg Marie Kondo: Rend a lelke mindennek remek párost alkotnának. A japán szerző könyvét jóval korábban olvastam, mint a fiúkét, és feltehetően a kettő együtt volt olyan mély hatással rám, hogy aztán neki is álltam egy csomó mindent kiszanálni az életemből. Tehát ez ilyen árukapcsolás, és olvasási ajánló, aki a megmaradt cuccát rendezetten akarja tartani annak mindenképpen ajánlom ;)
 De visszatérve erre a könyvre, az esettanulmányok érdekesek voltak, de szerintem kicsit kevesek. Szemelvények voltak, pár bekezdésbe. Jobban örültem volna, ha ténylegesen végig vesz pár esetet, ami épp illik oda ahova gondolta, és nem csak pár mondatban, hogy alátámassza, hogy ez azért illik ide, mert....


 1. Rész: Tárgyak

A "semmi lom" szabálya:
Minden holmi három kategóriába sorolható: nélkülözhetetlen, nélkülözhető, lom. Mivel emberi szükségleteink többnyire univerzálisak, a legkisebb kupac a nélkülözhetetlen dolgok kategóriája. Idetartozik az élelem, a lakhatás, a ruházat, a közlekedés, a hivatás, a tanulás. Egy ideális világban a legtöbb holmin a nélkülözhető kategóriába kerülne, hiszen szigorúan véve nincs szükségünk sem kanapéra, sem étkezőasztalra, de érdemes beszerezni egyet-egyet, ha javítja az életminőséget. Ám sajnos a javaink szinte kizárólag a lomok kategóriáját gyarapítják - ezek a legkedvesebb tárgyaink, szeretjük őket, vagyis pontosabban azt hisszük, hogy szeretjük őket. Bár ezek a lomok gyakran nélkülözhetetlennek álcázzák magukat, valójában csak útban vannak. A megoldás az, hogy megszabadulunk a lomoktól, hogy helyet csináljunk minden másnak.

A fejezet segít abban, hogy átlássuk,  hogy melyik tárgyunk melyik kategória. Lomnak általában kevés dolgot mondunk, annak ellenére, hogy amúgy az. Nélkülözhető mindaz, amit bármikor pótolni tudunk, ha arra szükség van (tehát felesleges tárolni, csak mert egyszer - soha - szükségünk lesz rá). A nélkülözhetetlen kategória ugye mindaz, amire az életben maradáshoz és a boldog élethez szükségünk van. Az élelmiszer, és a fenn idézetteken kívül ide tartozik minden olyan tárgy, amit naponta, vagy hetente használunk, vagy éppenséggel örömet okoznak számunkra.
 Mert a minimalizmus lényege nem az, hogy dobj ki mindent. Az a lényeg, hogy minden tárgyadnak funkciója legyen, amit megtartottál. Vagy használd, de akkor tényleg használd, vagy érzelmileg van rá szükséged, és akkor azért tartsd meg. Nem az a lényeg, hogy üres szobában egy fehér váza álljon. Minimalista az is lehet, akinek a fala teli van kismacskás képekkel, ha ez őt tényleg boldoggá teszi. (nehéz ezt elhinni, de biztos van olyan akit ez tesz boldoggá).
 A fejezet felhívja a figyelmet arra, hogy a reklámok pont arra születtek, hogy az ember mindennél azt érezze, hogy neki az "kell", neki arra "szüksége" van. Így jobb elkerülni a reklámokat, és minden egyes vásárlást kicsit halasztani, ami jobban megterheli a pénztárcát, mint egy kávé. Ugyanis lehet, hogy most azt érezzük, hogy szükségünk van egy új tv-re, de a régi is jó, és hitelt kellene felvenni rá, akkor jobb ha mérlegelünk, újra tervezünk és csak akkor vásároljuk meg, ha megvan rá a pénz hitel nélkül és itt csatlakozik be az 5. fejezet. A két fejezet amúgy remekül kiegészíti egymást. Az egyik az igényeink jól átgondoltságára, a másik a pénzügyeink jól megfontolt megtervezését elemzi.
 Érdekes volt olvasni, hogy Amerikában (gondolom máshol is), milyen sokan adósodnak el, milyen sokaknak van hitelkártyája és milyen sokaknak van több hitel kártyája és hogy ebből miként lesz egy adóssághurok, és túlköltekezés és lom halmozás.  Nehéz elhinnem, de látom a szememmel, és a bankok is folyton nyomják a hitelkártya dolgot, úgyhogy nem vagyok meglepve. Mondjuk nekem konkrétan azért kellett bankot váltanom, mert nem lehetett a bankomban úgy számlát vezetnem, hogy nincs hitelkeretem, és nincs hitelkártyám. Én az a személy vagyok, aki nem szeretne hitelt felvenni, amíg nem szükséges, és majd akkor veszi meg a dolgait és akkor utazik, amikor telik rá. Nehéz elhinnem, hogy vannak emberek akik viszont nem zavartatják magukat borzalmasan sok hitelkártyával, és borzalmasan nagy adóságoknál is még mindig csak költenek és költenek... Úgyhogy pozitív volt hallani, hogy a szerzők is arra próbálják az embereket tanítani, hogy lehetőleg ne használjanak hitel keretet, mert az, ha hitelt kell felvenned valamire az azt jelenti, hogy még nem engedheted meg magadnak. (mondjuk szerintem ez pont nem érdekli azokat, akik így élnek...)

Hat kérdés vásárlás előtt:

Kinek a kedvéért venném meg?
Gazdagítja-e az életemet, van-e hozzáadott értéke?
Megengedhetem-e magamnak?
Ez a legjobb felhasználása ennek a pénzösszegnek?
Mennyi a tényleges költség?
Vajon a legjobb énem megtenné ezt?

Ezeket azért érdemes feltenni magunknak, és ha mindenre az a válasz, hogy igen, akkor vegyük meg azt, amit kinéztünk magunknak.

3. rész: Önmagunk

Ez a rész hasonló amúgy, mint a legtöbb önsegítő könyv. Mesél a gyermekkora kilengéseiről, amikor nem foglalkozott a testével, amikor nagyon elhízott, aztán nagyon lefogyott. Itt éreztem kicsit soknak a mese részt. A táplálkozás, mozgás és minden egyebet magába foglaló rész amolyan "mi mindent tehetsz magadért" lista.  Mégis ebben a részben volt egy passzus az ajándékozásról, ami tetszett.  Hasonló amit mi csinálunk itthon.

Az "ajándékozás" szabálya
Arra szocializálódtunk, hogy  születés- és ünnepnapokon ajándékozni kell, hogy kifejezzük a szeretetünket. De az ajándékozás éppúgy nem "szeretetnyelv", ahogy a halandzsa sem tartozik a nyelvek közé. (...)Ám itt lép életbe az ajándékozás szabály, amely kimondja, hogy tárgyi ajándékok nélkül is kivehetjük a részünket az ajándékozásból. Mivel a jelenlét a legjobb ajándék, mi lenne ha idén már csak élményeket ajándékoznánk? Mennyivel emlékezetesebb lenne!

És én mennyire szeretném, ha ezt megtanulnák az emberek. Annak az esélye ugyanis, hogy egy ember a másiknak olyan ajándékot tud adni (tárgyi), aminek a másik feltétel nélkül örül és boldogság tölti el. Igen csekély. Nem mondom, hogy nincs olyan ajándék (tárgyi), aminek nem örülnék, de eszembe se jut, hogy kellene. Van biztos ilyen, de igen nehéz rájönni, hogy mi lehet az a tárgy. Idén például kaptam egy lego Hokuszai: Nagy hullám képet. Annak örültem, bár sose jutott volna eszembe megvenni, vagy bármi. Tehát vannak ilyenek, de az élmény, vagy az, hogy a másikkal töltöd az idődet szerintem jóval értékesebb ajándék, mint bármi amit adni tudunk tárgyi dolog.

6. Rész: Kreativitás
 
Az egyik kedvenc részem a pénz után.  Érdekes volt olvasni, hogy a 21. században emberek csak úgy net nélkül vannak otthon és a telefonjukat elrakják a fiókba és van hogy egy hónapig hozzá se érnek. Amúgy tök igaza van! Tetszett ahogy levezette, hogy mennyire képes az  okostelefon ellopni a kreatív időnket, és a nem kreatív időnket is. Így ő konkrétan hétvégére a fiokba száműzi, és amikor alkotni akar, akkor net és minden egyéb nélkül teszi azt, hogy semmi se terelje el a figyelmét. A mai világba nehéz elképzelni valakit nem folyton pittyegő okostelefon nélkül, pedig azért rengetegen élnek így és teljesen boldogok a folyamatos figyeleminger nélkül is. Már nem térek vissza a buta telefonra, annál jóval több dologra használom a készülékemet, de töröltem egy csomó appot, vagy elraktam úgy, hogy nagyobb kihívás legyen megnyitnom, így talán kevésbé lopják el az időmet majd. Viszont tény, hogy amíg nem volt okos telefonom, messengerem, addig sokkal nyugodtabb volt az életem. Akkor ha bármit kaptam, email, értesítés stb. azt este megnéztem a gépemről (vagy ha elfelejtettem akkor este sem), most meg nagyjából reális időben zavarja meg mindig az életem folyását, ha valaki épp akar valamit tőlem, és bennem van a megfelelési kényszer, hogy akkor már válaszolni is kell rá.... Na ezért van általában egész hétvégére lenémítva a telefonom... nem feltétlen akarok naprakész lenni.
 Ez a rész volt még az, ahol megint kedvet kaptam az írásra, bár azóta sem vettem a fáradságot, hogy a blogjegyzésen kívül több dolgot írjak.  De eljön az ideje, egyszer tényleg olyan leszek, mint ezek a fiúk, és leülök és minden nap írok, mert hát a gyakorlat teszi a mestert, és nem készül semmi sem el, ha nem ülünk le, hogy legalább elkezdjük. 

7. rész: Embertársaink

Extrovertált és introvertált emberek hogyan értik meg egymást? Borzalmasan nehezen amúgy :)
A fejezet áttekintést ad, az érzelmekről. Rangsorolja, hogy mik az alapvető érzelmek amik fontossak, melyek azok, amiknek kicsit több jelentőséget tulajdonítunk, mint kellene, és melyekkel kellene jóval többet foglalkoznunk, mint ahogy tesszük. Úgy gondolom, ez egy jó áttekintő fejezet, ha a téma érdekel, de elég felszín kapargáló, tehát nem megy a dolgok mélyére. 

Minden fejezet végén Ryan kérdéseket és feladatokat ad az olvasónak, amivel elmélyíthetjük az olvasmányélményt, vagy a leírtakat kipróbálhatjuk. Tervezem amúgy megválaszolni a kérdéseket, mert szerintem roppant érdekes dolgokra világít rá.

Összességében a könyv tetszett, de vannak gyenge pontjai (mint minden könyvnek). Kezdő minimalistáknak mindenképpen ajánlom, ahogy a szerzőpáros másik könyvtét is. Az kicsit mesélőssebb és regényesebben fogalmazott, ez inkább szakirodalom, nyakon öntve családsztorikkal, és esettanulmány morzsákkal. De ne egymás után olvassátok a kettőt, mert akkor meg borzalmasan idegesítő lesz, hogy mind a kettőben ennyit beszélnek a családról :D
Örülök, hogy olvashattam  a könyvet, úgy érzem tanultam új dolgokat, és voltak dolgok amik megerősítést nyertek bennem.


Fülszöveg:
Képzeljünk ​el egy életet, amelyben mindenből kevesebb van: kevesebb holmi, kevesebb stressz, kevesebb adósság, kevesebb elégedetlenség — kevesebb zavaró tényező.

Most pedig képzeljünk el egy olyan életet, amelyben mindenből több van: több idő, több értékes kapcsolat, több támogatás, több elégedettség. Amit most elképzeltünk, nem más, mint a tudatos élet. Ennek eléréséhez azonban el kell engednünk néhány dolgot, amely az útjában áll.

Joshua Fields Millburn és Ryan Nicodemus – a Netflix szupersztárjai, a Minimalisták – legújabb könyvükben útmutatót kínálnak ahhoz, hogyan élhetünk teljesebb és tartalmasabb életet. Az általuk hirdetett minimalista életforma – túlmutatva a lomtalanítás témakörén – lehetővé teszi, hogy átértékeljük és meggyógyítsuk az alapvető kapcsolatainkat: a tárgyakhoz, az igazsághoz, önmagunkhoz, a pénzhez, azértékrendünkhöz, a kreativitáshoz és az embertársainkhoz fűződő viszonyunkat. Mert ha már az életünkben mindenből kevesebb van, helyet tudunk megtakarítani.

Márciusban olvastam, Áprilisra tervezem

 

Hű ha! Na tehát, a Márciusra tervezett A és B listám egyikét sem teljesítettem maximálisan. Valahogy elpárologtak a napok, és bár mindennap olvastam, de nem jutottam a tervezettek végére.


A listás tervem volt:

  1. Tomás Navarro: Kincugi - Április elsején kezdtem végül neki.
  2. Joshua Fields Millburn - Ryan Nicodemus: Az ​embereket szeresd, ne a tárgyakat - Végeztem vele, de még poszt nem íródott róla, a jövő héten megírom majd. Igazándiból tetszett, de a srácok előző könyve is tetszett, úgyhogy várható volt :)
  3. Frank Schätzing: Mi ​van, ha megmentjük a világot?  - Az egyetlen amit el is olvastam és írtam is róla.
Mondjuk, ha azt nézzük 3 tervezettből 2-őt sikerült elolvasnom. Tény, hogy írni már kevesebbet. Valahogy ebben a hónapban a blog kicsit háttérbe szorult. Remélhetőleg csak egy ilyen hónap lesz az évben. Mert szeretek írni, csak nem mindig úgy jön ki a lépés.
A B listás tervemnek is nekiálltam, mert a recenziós példányok tőlük szokatlan mód elég lassan értek ide. És bár elkezdtem az Elveszett próféciákat, a végére nem értem, talán az egy tizedénél tartok.

És akkor nézzük a terveket Áprilisra:
  1. Tomás Navarro: Kincugi : végülis a hónapba kezdtem el ténylegesen, szerintem hamar fog menni, mert nagyon érdekesnek tűnik :)
  2. Jules Verne: Utazás a Holdra
  3. V. E. Schwab: Gallant
  4. Neil Gaiman: Elveszett próféciák
  5. J. J. Abrams – Doug Dorst: S.
Tehát hozom magammal  a megkezdetteket, és melléjük csapok egy kölcsön könyvet (Gallant) és egy Amit főztél edd is meg könyvet (Utazás a Holdra). Remélhetőleg ebből a listából legalább 3-at sikerül majd elolvasnom. Nem dőlök a kardomba, ha nem sikerül, de a terv ez :)


2023. április 1., szombat

Frank Schätzing: Mi van, ha megmentjük a világot?

 

Ár: 5.499,-

Sokáig halogattam a könyvről szóló poszt megírását, mert borzalmasan nehéz írni egy olyan könyvről, ami témájában közel áll hozzám, 
(ezért is szerettem volna elolvasni) de a szerző által megfogalmazott politikai felfogás szembe megy a nézeteimmel. Persze,  csak azért, mert nem értek egyet vele, nem mondhatom, hogy rossz szerző, csak nagyon zavar, és nyilván ez az értékelésben is befolyásol. 

JÓ, HOGY MEGSZÜLETETT EZ A KÖNYV:
  • Igazán újat nem tud mondani, annak ellenére sem, hogy aktualizálta a szerző még gyorsan a kiadás előtt. Vannak ugyebár tények, melyeket azok, akiket a klímaválság és a Föld védelme érdekel, ismerik. Az összes ebben a témában íródó könyv tartalmazza őket, és mivel minden ilyen könyv nagyjából egy évtizeden belül született (a régieket most, ne számoljuk ide), így ugye a mondanivaló ugyanaz. Csak más mázzal.
  • Eltekintve attól, hogy rengeteg információ amit írt már ismert, ha csak az internetet nézed is, voltak benne új gondolatok, de azok elfértek volna nagyjából 20 oldalon.
  • A szerzőt nagyon dicsérik, hogy milyen jó könyveket ír, mint regény és feltehetően egy regénybe megírt történet sokkal jobb lett volna. Nem igazán értettem, hogy egy amúgy szépirodalmat író szerző, miért kezd el totálisan más műfajban alkotni. Nem mondom, hogy nem járt utána a dolgoknak, és nem feccölt ebbe a dologba napokat-heteket, de a könyv össz. hatása nekem még így is szedett-vedett volt. Mert, a klímáról amúgy lehet regényt írni, bele lehet szőni a megoldásokat. Ahogy amúgy a könyv végén ezt meg is tette. De sajnálom, hogy a 320 oldalból az írói véna megcsillantása 50 oldalba kimerült (lehet, még annyi se volt).
  • Az olvasó tisztában lehet olvasás közben, hogy mi a véleménye a szerzőnek bizonyos politikusokról. Ezzel vagy egyetért, és bólogat, vagy nem. Én részben a bólogató, részben a "nem, rosszul látod" kategória vagyok. Nem minden egyes politikai megjegyzésével tudtam egyetérteni, ebből adódóan a könyv nagyjából 1/10 része kifejezetten zavart.
  • A könyv remek honlapokat ajánl és cégeket ha Németországban élsz, tehát a magyar olvasónak, nagyjából 30 oldalnyi felesleges szöveg van. Kivéve, ha német rendszer érdekli. A Fordító/szerkesztő néhol próbálkozott a magyar megfelelő megadásával, de ettől még néha az az érzésem volt, hogy a felsorolt cégek, biztosítók, bankok nem csak azért kerültek be, mert olyan zöldek, hanem mert támogatták a szerzőt. Komolyan, néha olyan volt, mintha az aranyoldalakat olvastam volna.
 És persze minden klímáról szóló könyv egyik nagy hátránya, hogy azok, akik elolvassák, már tudják mi van benne azelőtt, hogy kézbe vették volna. Akiknek meg tudna újat mondani, azok sosem fogják kézbe venni.
 Nem a szerző tehet arról, hogy nem ez az a téma, ami mindenkihez eljut. Még úgy sem, hogy amúgy az emberek képébe nyomjuk újra és újra. És, ha nem is nyomnánk, a klíma úgyis olyan ütembe romlik, hogy majd a saját bőrön tapasztalás meglesz azoknál is, akik "nem hisznek a klímaválságban".
 A könyv próbál a Világról képet adni, arról, hogy miként küzdenek egyes kontinensek a klímaválsággal, a felmelegedés, a változékony időjárások okozta következményekkel. Hogyan próbálják útját állni a dolgoknak, vagy legalább mérsékelni a hatásokat. Felhívja a figyelmet arra, hogy rengeteg fordulópont van ebben a történetben, de van pár olyan kritikus pont, amit ha elérünk, akkor ha meggebedünk sem fogunk már jól kijönni belőle.
Felvázolja, mik történnek 1,5  - 2 - 3 - 3-4 - 4-5 fokos emelkedésnél. És bár a vége már 2100-ban van, - tehát maximum azok élik meg, akik most születnek, és nem is tehetnek arról, hogy az elődjeik ilyen szinten tönkre tették a világot, - nos nem irigylem őket. Minden szkeptikust "megnyugat" a szerző, ahogy én is, hogy a 1,5 fok már felejtős, ha mázlink van akkor 2-3-nál megáll a melegedés, ha észbe kapunk de akkor is már elég kellemetlen lesz az életünk. És legyünk őszinték, nézzünk ki az ablakon. Viharos szelek pár éve kezdődtek ilyen durván. A tél eltűnt, aztán tessék március végén beköszönt (tudom, volt ilyen régen is), Amerikában is áll a bál a hóeséstől, olyan helyeken ahol hó se lehetne, aszályoktól ott ahol eddig ez nem volt gond, és áradásokról ott ahol eddig néha vizet se láttak.... tehát elkezdődött már egy jó ideje, a kérdés, hogy akkor is tagadjuk-e majd, ha már szénné ég a bőrünk és elsavasodnak az óceánok?
A szerző próbálta összeszedni az általa ismert megoldás rendszereket. És igyezekett borzalmas lelkiismeret furdalást okozni, minden olyan embernek relatíve aki nem aszkétaként él. Nem konkrétan lettünk hibásnak kiáltva, mert eszünk húst. Ő is eszik, csak leírta mivel mennyi kárt teszünk. Amit persze, jó tudni, de a jólelkű, nem vegánokat azért olvasás után kicsit kellemetlenül érinti a dolog. De a ruházkodás és minden más témában is összeszedte a hatásokat, ahol ismert már alternatíva, ott azt is leírta.

 Összességében a könyv bennem borzalmasan vegyes élményt hagyott. Éreztem magam olvasás közben pocsékul, hogy nem teszek meg mindent a Földért, pedig tudom, hogy a TŐLEM telhető legtöbbet megteszem. Csak, mert a klímának jobb lenne, hogy vegán lenne az ember, én nem leszek az. A zöldségek-gyümölcsök nagy részére allergiás vagyok (értsd kiütéses leszek tőle, vagy más tünetem lesz), így ha a húst mint olyat is kiszedném az ételeim közül akkor túl sok dolog nem maradna már ehető számomra. 
Jelenleg, 2023-ban még ott tartunk, ha mindenki mondjuk megtenne annyit amennyit én, már sokkal jobbak lennénk. Szelektív gyűjtünk családilag, így sincs túl sok szemetünk. Ügyelünk hogy feleslegesen ne folyassuk a vizet, az állatok eső vizet isznak. Rengeteg helyen gyűjtjük az esővizet, az étel maradékot hazahordom a munkahelyemről az állatoknak, hogy ne a kukába végezze, a szomszéd is átadja, mert nálunk van állat ami megeszi. Tehát a tőlünk telhető egyenlőre legtöbbet megtesszük.
 De ennek ellenére a könyv olvasásakor éreztem magam nagyon jól is. Mert rengeteg olyan dolgot hozott fel, amit nem hogy most, de sosem csináltam. Tehát igazándiból legalább van amiben tényleg jó vagyok :D
 Nem mondom, hogy kötelező olvasmány a könyv, mert tényleg, a legtöbb ökológiával és klíma válsággal foglalkozó könyv ennek a könyvnek legalább 80%-át tartalmazza. de nem árt ha elolvassák. Ha csak azért, mert a szerző ismert és szeretik a más jellegű könyveit...na ők azt hiszem csalódni fognak. Én csak azért csalódtam, mert tényleg kissé regényesebb megoldásokat vártam a könyvben, nem ennyire száraz és "arany oldalak" ajánlós dolgot. Úgy érzem meg lehetett volna ezt sokkal jobban is írni.


Fülszöveg:
Egy ​thrillerben vagyunk. Mindannyian. De nem olvasóként és nem szerzőként. Hanem szereplőként. A szóban forgó thriller emberemlékezet óta íródik, és közben folyamatosan váltogatja a címeit. Jelenleg az a címe, hogy Klímaválság. Járvány. Digitalizáció. Terror. A múltban olyan címei voltak, mint Hidegháború, fegyverkezés, előtte pedig: Második világháború meg Első világháború. De még sohasem voltunk egyszerre annyi lehetséges borzalomnak kitéve, mint napjainkban. A járvány, a háborúk, a globális felmelegedés és az ezzel sokszor együtt járó klímaszorongás fenyegető jelensége ellen az a jó hír, hogy tudással, akaraterővel, pozitív gondolkodással, kreativitással, a földi élet szeretetével és némi személyes hősiességgel meg tudunk felelni a kihívásoknak – ahogy egy valamirevaló thriller főszereplőjeként muszáj is. Márpedig mostantól mindenki főszerepet játszik, te is! A neves német ökothriller-szerző, Frank Schätzing (Raj, Híradás egy ismeretlen univerzumból, Az ördög temploma, HangTalan, Limit) tudományosan megalapozottan, izgalmasan és a humort sem nélkülözve vázol fel különféle jövőbeli forgatókönyveket, amelyekben néha kudarcot vallunk, néha győzünk. Megismerjük a jó és a rossz szereplőket, a politikában, a gazdaságban és társadalomban tevékenykedő felelősöket, összefutunk aktivistákkal, klímaváltozás-tagadókkal és összeesküvéselmélet-hívőkkel, mielőtt a tekintetünk előtt megnyílik az elvégezhető feladatok széles panorámája, és a szerző megmutatja a lehetőségeket, amelyek révén elkerülhetjük a klímakatasztrófát. A világunk pedig jó marad – nem, még jobb lesz. A világot meg lehet menteni – csak akarni kell.

Magamról

Saját fotó
Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.