Ugrás a fő tartalomra

Mitsuko Maeda-Nye – Shizuyo Okada: 15 perc japán

Nem vagyok egy tipikusan magolós típus és azt sem mondanám magamról, hogy remek nyelvérzékkel rendelkezem. Ennek ellenére, egyenlőre csak saját fejem és papírjaim, és könyveim és mobilos appok segítségével próbálkozom a japán nyelv elsajátításában.
 Ezt a könyvet már régen kinéztem magamnak, szerintem egy évig csücsült a kívánságlistámon, amikor is leszedtem onnan, mert könyvtárközivel sikerült megszerezni. Röviden és tömören, örülök, hogy nem költöttem rá, mert akkor csak sokkal idegesítőbb lett volna a könyv, így szimplán sok-sok hümmögést eredményezett.

Kicsit bővebben:

Úgy gondolom a japán nyelv, és úgy általában a nyelvek elsajátítása nem megy 15 perc alatt naponta. Persze a 15 perc 15 perccel több a semminél, de kevés, ha valóban elakarod sajátítani a nyelvet.
A könyv főleg utazónak készült, ezt mérlegelem is a pontozásnál majd odalenn. Úgy gondolom, mint utazó a könyvben találkoztam pár olyan leckével, ami kifejezetten nem nekem íródott, még akkor sem, ha egyéni utazásra megyek, és mindent nekem kell megkérdeznem. (lásd tárgyalások, üzleti élet).
 Mérlegelem azt is, hogy a könyv 13 éve íródott, és 7 éve adták ki magyarul, tehát nem túl friss. Ez úgy a képeken erősen érezhető volt.
 Ami fura volt, hogy az orvosos résznél a kb. 7. példamondat az, hogy terhes vagyok, hát nem gondolom, hogy ennek az alap szókincsben benne a helye, de oké elfért, csak fura volt.
 Értékelem azt is, hogy a szavak átírással is olvashatóak voltak, ezzel egyértelművé téve, hogy aki 15 percet áldoz a japán nyelvre, az nem fogja megtanulni a hiraganával, katakanával és kanjival írt szövegeket, csak úgy az átírást próbálja bemagolni. Bár a könyv Végében van egy táblázat, meg úgy 18 oldal kaják neveivel, mintha szegény sehonnai turista mást sem csinálna csak menne és mindent megkóstolna. Mert annak örültem, hogy alap élelmiszerek és hasonlók ott vannak, hiszen ez jó dolog, de nem hiszem, hogy a melegen pácolt akármit, nekem tudnom kéne, hogy hogyan írják és ejtik ki. Kivéve, ha gasztronómiai témában megyek, vagy étteremben akarok dolgozni odakinn.
Ami fura volt nekem még a könyvvel kapcsolatban, hogy kicsit összecsapottnak éreztem. Bár a témák egymásra épültek és feltételezték, hogy az előtte lévőket már ismered, mégis néha banális példamondatokat hozott. Amit mint magyar, sose mondanék, vagy kérdeznék meg (a kedvenc párbeszédem amúgy az orvosnál történő, amiben már szinte halálán van a nő, de amúgy csak gyomorrontása van, és az orvos furán néz ki. A másik meg ez a gyöngyszem:


Tehát a párbeszédekkel néha bajom volt, és az volt az érzésem az utolsó pár leckénél, hogy na most unta meg az összeállító, mert már a napokat keresi, illetve néhol kihagyja, mi is a szó jelentése...hát mondjuk ezt nem nagyon engedném meg magamnak, ha egy nyelvtanulós könyvet készítenék (ha másmilyent akkor sem).

Összességében:
Egynek jó. Megerősített abban, hogy vannak már szavak amiket tudok, vannak már hiraganák és katakanák, amiket felismerek, és valamennyit biztosan segít a kiejtésbe is, bár nem sokat. (abban az appok jobbak). Örülök, hogy nem költöttem rá, mert most kicsit morcos lennék, ha 3.000 forintomba került volna.

Belbecs: 3/5

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Margareta Magnusson: Végső rendrakás svéd módra

Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, hogy aztán a gyerekeidnek, unokáidnak, ne az maradjon meg belőled, hogy mennyi holmid volt, hanem az emlékek.  Hogy miért olvastam? Mert, miért ne? Ugyan nem tervezek meghalni, de ismerjük be, hogy a 21. században sem működik máshogy az élet, tehát hopp meghalhat az ember, akár minden előjel nélkül is. És be kell ismernem, ha valamikor bekövetkezik (mint tudjuk, a halál az egyetlen biztos pont az életünkben), akkor én sem szeretnék teher lenne. Sem a cuccaimmal, sem egyéb dolgaimmal. Plusz érdekelt, hogy erről miként gondolkozik Margareta. Cikket persze olvastam már vele, és az meglehetősen felkeltette az érdeklődésem a téma iránt, de szerettem volna ezt könyv formában is, kicsit bővebben elolvasni.  Ami mindenképpen megfontolandó, a könyv olvasása után, hogy bevezessek én is egy dobozt, hogy "HALÁLOM UTÁN KIDOBANDÓ" felirattal. Olyan do

Lauren Blakely: Kőkemény

G ondoltam, hogy a wellness-re valami könnyed kis könyvet fogok magammal vinni. Ezt a könyvet, már tavaly is néztem, hogy annyira gáz a borító, a fülszöveg és a cím, hogy ezt olvasnom kell. Persze pénzt nem vagyok hajlandó érte adni, de hála az égnek a közelemben kölcsönkérhető volt. Itt is, köszi AniTiger! Kezdjük is a külcsínnel, ha már így azt emeltem ki. Külcsín: 2/5 És meg is mondom mi ez a pontozás. Az 5 nálam az lenne, ha egy ütős és kellemes, a könyvhöz illő borítót kap a könyv, ha van egy szerkesztő, egy akárki, aki átolvassa a könyvet és kijavítja az elütéseket, és a helyesírási hibát, ha egy könyvet jó kézbe venni. Tehát ez lenne az 5 pontos külcsín. Jelen esetben, a borító botrányos, a kiadói marketing botrányos volt, a fülszöveg szintén botrányos. És igen, azért a helyesírást át kellett volna valakinek nézni. 2 pont, mert sokkal több elütést vártam. De körülbelül ennyi a pozitív dolog a könyv kivitelezésében.

Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond is valamit meg nem is. Anorexia és bulimia mondjuk jóval többet szerepelt benne, mint a túlsúly vagy túlevés például. És kétlem, hogy az emberek nagyobb százalékát sújtaná ez a két betegség, és nem a túlsúly, és túlevés…  Minden esetre érdekes könyv. Érdemes elolvasni, mert egy csomó fontos dolgot megtud az ember. Mint például, hogy az evés az emberek egy hányadában úgy működik, hogy esznek, mert unatkoznak, vagy esznek, mert szomorúak, vagy esznek, mert vidámak. Amúgy én általában a hangulat kompenzáláskor könyvet szoktam venni nem enni. Ennek ellenére nem mondom, hogy nincs mit csiszolni a saját életmódomon, és nincs helye annak, hogy változtassak. Már csak anyagi és egészségügyi lehetséges problémák miatt is.  Ami viszont nekem kicsit abszurd volt, hogy vannak emberek, akik havi x száz ezer forintot költenek kajára (már ez is abszurdum az é