2022. november 30., szerda

Mi lesz a könyvekkel? - 2022/2023 tele

 A blog olvasói tudják, hogy könyvtárban dolgozom. Ez az információ nem volt titok, és most sem az. De azt hiszem, nyugodtan megnevezhetem az intézményt is ahol dolgozom. József Attila Könyvtár - Dunaújváros. A Dunaújváros azért fontos információ, mert valamiért a hőmérők képe, amikkel mérjük a folyamatos hőmérsékletet, folyamatosan azt írja, hogy Budapest!

Sok intézményben november 2-ával elkezdődött a fűtési szezon. És sok intézményben ez nem történt meg. Köztük nálunk sem. Illetve ez hazugság lenne, eljöttek, bekapcsolták, beállították a hőfokot. Jelenleg a "fűtésünk" 5-8 fokos temperáló, hogy a vezetékek ne fagyjanak el.

 16 éve vagyok könyvtáros, és ezen idő alatt, olyan nem volt, hogy nem fűtöttünk. Tény, hogy néha jóval melegebb volt, mint aminek kellett volna lennie, mert a jó 50 éves épületben ez (sem) lett korszerűsítve, ebből adódóan nehéz szabályozni, hogy mennyire legyen a meleg meleg. A radiátorok sem szabályozhatok, és ebből adódóan amire kezdésnek a cég beállítja az megy végig a fűtési szezonon. Még Covid alatt is volt fűtésünk, amikor pakkokat adtunk ki az olvasóknak, pedig az se volt egy gazdaságilag fellendült időszak. Idén az első (feltehetően nem utolsó?) alkalom, hogy nincs fűtésünk.

 Az október arról szólt a munkahelyemen, hogy a vezetőség ütemtervet, vész forgatókönyveket készített, hogy mi fog történni, bizonyos hőfok és pára alatt/felett.

  • 18 fok, 50 % pára - jók vagyunk, bár melegünk nem lesz, de  a könyvek jól érzik magukat, a könyvtáros felöltözik, teljes munkarendben tudunk dolgozni.
  • 16 fok, ki tudja mekkora párával - a könyvek MÉG jól érzik magukat, a könyvtáros kicsit jobban felöltözik, de igazándiból egy nyárihoz hasonló nyitva tartással el lehet menni télen. Tehát nem végig leszel nyitva, de azért egy 6-7 órát tudsz válalni
  • 5-10 fok: A pára sok lesz, szellőztetés, amikor tudsz. Sajnos jelenleg a nedves hideg miatt, ha kinyitod az ablakot csak rosszabbul jársz. A pára nő, a könyvek nem szeretik, és elkezdődik a penészesedés. A könyvtáros felöltözik, nagyon-nagyon, mert szeretne szolgáltatni, mert az olvasókért van, de azért eléggé fázik. A nyitvatartás lezuhan nagyjából 4 órára, azt is relatíve két műszakban megoldva, mert huzamosabb hideg, nem tesz jót a könyveken túl a dolgozóknak sem.
Jelenlegi helyzet:


Oké, a múlt heti helyzet. De megsúgom, nem lett melegebb ;)
Ez az előtéri hőmérő, az előtér általában a nyáron "hidegebb" télen "melegebb" hely, mert nem akkora területre, mint a felnőtt könyvtár. Tehát relatíve itt van a melegebb.
Itt dolgozunk ketten a kollégával. Én konkrétan 4 pólóban, 2 mellényben, 2 zokniban, 2 nadrágba, és a műszak végére nem érzem  a lábfejem.
 Folyamatos mozgásban vagyunk, csak akkor ülünk, ha nagyon muszáj. Tekintve, hogy kölcsönző könyvtárosok vagyunk, így egyikünk muszáj ülni, mert úgy tud kölcsönözni.
A múlt héten kialakítottunk egy kölcsönző szekciót az előtérbe, hogy az olvasóknak megadjuk az esélyt, hogy ne menjenek fel, hogy a lenti állományrészből kölcsönözzenek. 
Ezek nagy része Krimi, romantikus, fantasy-sci-fi, tini irodalom, minimális szak irodalommal. Azok a könyvek amik visszahoztak, meg pár szerző akiről tudjuk, hogy viszik őket. Így az idősebb, betegebb, vagy fázósabb olvasóknak nem kell felmenni, a kölcsönzést megoldhatják az előtérben is, a "relatív" meleg ponton. A gyakorlat azt mutatja, hogy ezzel egyre többen élnek is. Részben, mert egyre több könyv van a választhatók között, részben, mert egyre hidegebb van az intézménybe, és a hideg utcáról bejőve, igazándiból azt érzed, hogy mintha még az utcán lennél.
 Tehát kialakítottunk, egy kölcsönözhető részt az előtérbe. Ahogy a képen is látható, mivel nagy a belmagasság, így a "légkondicionálót szerelünk" opció esélytelen, hogy befűtse a helyiséget, mert rögtön felhúzná az emelet a meleget, és eltűnne. Itt maximum egy hősugárzó segítene, de azt nem igen kaptunk. Próbálkoztunk a "fűtőszőnyeg" dologgal, de a hideg kő borítás, konkrétan elnyeli az egészet, így az sajnálatos módon nem segített, fel is adtunk a fenti kollégáknak, hogy ott talán a padló+szőnyeg kombinációnak van egy kis értelme. Jelenleg a kölcsönző pultnál, az én általam bevitt melegítős párna van bedugva, amikor már tényleg fázunk és nem bírjuk a hideget. Bár megjegyezném, mi vagyunk azok, akik relatíve jól tűrjük a hideget. Tény, hogy lassan annyi réteg lesz rajtam, ami már csak arra lesz jó, hogy úgy mozogjak, mint egy pingvin, de legalább bírjuk.

És akkor a felnőtt könyvtár. Ahol nem mehettünk volna 50, maximum 60%-os pára fölé. 
A könyveink között vannak újabbak, régiek, ázottan megszáradtak. Nem minden olvasó vigyáz a könyvekre, kikerülhetetlen az ázott könyv, és ha nem olyan vészes, akkor nem dobjuk ki. Bár mostanában, már inkább kérjük, hogy szerezzék be újra, mert hát nem egészséges a könyvnek ha ázott.
 És bár nem penészesek, és már megszáradtak, azért nem lehet a könyvtáros abban biztos, hogy ezek a könyvek, nem lesznek majd katalizátorok, a magas párában és a hideg időben. És igen "kidobhatnánk" gyorsan őket. Ha tudnánk, melyikek ezek a könyvek. Azért az elmúlt 16 évben nálam is rengeteg fordult meg és normál esetben ezek nem penészesednek és nem ártanak senkinek sem.
A probléma, hogy ha nem lenne egy ázott könyvünk sem, sem sérült, és mind szép és jó lenne, akkor is a 16 fok alatti hőmérséklet és a 60% feletti pára beindított bizonyos folyamatokat, amiket majd nem tudunk megállítani.
Mikor fogjuk észre venni, hogy "rohad" az állomány? Mikor lesz az első olyan nap, amikor ha bemegyünk fura szagokat fogunk érezni, vagy a penészesedés jelét mikor látjuk meg? Nincs arra garancia, hogy azonnal észre vesszük, hogy azonnal korrigálni tudjuk. Tudjuk egyáltalán korrigálni? Melegebbet nem tudunk csinálni, a párát nem tudjuk leszorítani.
 Szeretem a munkámat, komolyan. Az olvasókat is (nagy részüket), a könyveket pláne. És amikor minden nap azzal telik, hogy nézzük a párát, mérjük, írjuk, aggódunk. Mert aggódunk a könyvekért.
 A növények elkezdtek már rohadni, sorra dobhatjuk ki őket, de mondjuk ők nem képviselik az állományunk részét, de amikor jelzik, hogy penészes a föld, akkor azért kissé aggódva nézünk körbe, hogy akkor már talán más is.
 És messze van a tavasz. És tisztában vagyunk azzal, hogy a jelen gazdasági helyzetben nehéz megoldani azt, hogy minden helyet fűtsenek. Hogy úgy tegyünk, mintha nem lenne háború, válság. De vannak helyek, amiket, ha nem fűtenek, akkor tavaszra már olyan károk érik, amiket nehéz lesz helyrehozni. Ilyen a könyvtár, a múzeum például.
A könyveknek 16-18 fok 50% pára a jó. Szakértő mondta, nem mi találtuk ki. Ennyit kértünk. Nem kértünk 22 fokot, hogy pólóban dolgozhassunk. 16-ot kértünk, a  könyvek miatt. Még csak nem is a könyvtáros miatt. Mint mondtam, mi fel tudunk öltözni, a könyvek nem :(

És az a baj, hogy a tegnapi "könyvtári fórumon" ami volt a munkahelyemen, ott sem azt éreztem, hogy fontos lenne az állomány védelem. Hallottam, amit mondott a küldött. Hogy nincs pénz. Az uszoda azért működik, mert az állam kifizeti, a könyvtárt nem fizeti ki, így nem tudják befűteni, meg hogy nincs korszerűsítve stb. Tehát, a "Sajnáljuk, sajnáljuk, de ez van, majd talán januárba lejjebb mennek az árak". Ezt nem tudom mondjuk mire alapozzák, de oké... január egy hónap múlva lesz. Egy hónap  a könyveknek lehet még nem gond, lehet, hogy éppen elég, hogy elkezdődjön a penészesedés.
Azt kérdezném, és ki fogja majd pótolni az esetleges elveszett állományt? Ha nincs pénz a megelőzésre, akkor a károk enyhítésére már lesz? Itt ha berobban a penészesedés, akkor festés kell, fertőtlenítés, polcok, polcsorok kidobása, vásárlása, könyvek újra vásárlása, már ha még kaphatók egyáltalán . . .  az sokkal több pénz lenne :(

Ha olvastad ezt a posztot és könyvtárba dolgozol, oszt meg a te helyzeted!
Ha olvasod a posztot és segítenél, keress: st.metatron@gmail.com 
(bárminek örülünk, komolyan, ha van felesleges termoszod, nyomtatóba papírod, esetleg hősugárzód ;), de komolyan. El sem tudjátok képzelni hol tartunk. A hideg miatt, már egy bögre meleg italnak is örülnénk. Ahogy amúgy örülünk azoknak is akik jönnek és kifejtik, milyen hálásak nekünk, hogy kitartunk. Mert kitartunk, de egyre hidegebb lesz. (bár tény, akkor lehet, hogy melegnek fogjuk érezni a 5-8 fokot, amikor kinn mínuszok lesznek :D)



 cím: 2400 Dunaújváros, Apáczai Csere János u. 9. 



2022. november 27., vasárnap

Clare Gogerty: Spirituális ​helyek - Több mint 150 varázslatos úti cél a világ körül

 

Könyv: Clare Gogerty: Spirituális helyek

Kiadó: HVG Könyvek

Kiadó székhelye: Budapest

  • Kiadás éve: 2022
  • Oldalszám: 224
  • Kötés: Keménytáblás
  • ISBN: 9789635650590
  • Fordította: Kövesdi Miklós
  • Megjelenés időpontja: 2022. szeptember 20.


Szeretem azokat a könyveket, amikkel igazándiból bejárhatjuk a világot, egy adott ember szemszögén keresztül nézve. Az összes ilyen válogatás ugyanis, egy ember, vagy egy csoport által a címben foglaltak szerinti gyűjteménye.
 A könyv nagy részével egyetértettem, megtudtam magyarázni, a szerző is megtudta magyarázni, hogy miért is spirituálisan fontos hely az adott hegy, templom, zuhatag, kő, stb. De voltak kivételek, amiket igazán ki lehetett volna hagyni, mert nem spirituális, és totálisan kilóg a többi közül.
Tudom, most ez olyan lesz, mintha magam népe ellen beszélnék, de komolyan Magyarországon mást sem talált, mint a fürdőket, ahol amúgy ki is fejtette, hogy hát annyira nem spirituális a dolog, de mennyi fürdő van Budapesten. Mintha az ország Budapesten túl nem létezne. Szerintem rengeteg spirituális hely van az országban, feltehetően ősgyökeres, régi dolgok is... de van két oldal az országról, hogy de jó fürdők vannak itt... wtf -.-
És volt még pár hely ami döcögött, de igazándiból a spiritualitás is olyan, hogy ki mit érez annak, akkor az már az úgy az. Japánban is jóval több van mint amit felsorol, és feltehetően Amerikában is, Kínába biztosan, és Európában is...és Afrikában és Ausztráliába is. Nem tudtam eldönteni, hogy csak nem akart úgy járni, hogy ugyanazon szent helyeket mutatja be, mint minden ilyen válogatás, és ezért kerültek bele random dolgok, amiknél már a leírásnál döcögött a dolog. 
Tény, a világ teli van szent és spirituális helyekkel, amiket az ember szívesen bejárná. A legtöbb ilyen hely, amit a könyv is bemutatott, vallástól független szent hely. Bárki élvezheti, de tény, adott vallás hívei fogják majd jobban, mélyebben átélni az ott létet. Kedvem kerekedne, hogy bejárjam a világot, vagy legalábbis a Japán szekcióját a könyvnek, hogy minden templomba, hegyre felmásszak amit csak Én fontosnak tartok. De tisztában vagyok azzal, hogy ez anyagilag lehetetlen. (nem csak jelen inflációs helyzetbe, hanem amúgy sem). Minimum egy lottó ötös és az kellene hozzá, hogy ne foglalkozzak a klímával és ide-oda repkedjek a rengeteg pénzemből és ez ne zavarjon. De mivel sem millióim nincsenek, és az ökológia lábnyomom is próbálom a legkisebbre zsugorítani, így nekem ezek álmok maradnak. Ilyenkor jók az ilyen könyvek, nagyon csinos és szép képekkel, hogy bejárhassuk lélekben, ha már máshogy nem.
 Amit én még eltudtam volna képzelni a könyvben egy kicsi, nem túl nagy térkép. Igen, voltak térképek csatolva, de valahogy mégsem olyanra gondolok. Akár a kontinens elválasztó is lehetett volna adott kontinens és ott bejelölni, hogy mikről lesz szó konkrétan. Úgy egybe látni , vagy akár egy egész világtérkép ugyanígy bejelölve azt a 150-nél több helyet, amit érdemes megnézni. Na azt hiányoltam :)
Amúgy szép kivitelezésű a könyv, és a pár tök random, tök nem oda illő, szerintem témán kívüli oldalakat eltekintve nem volt vele baj. Jó volt olvasni, jó volt "bejárni" a világot, és egy csomó információt megismerni egy-egy vallás egy-egy szent helyéről. Nem túl sokat, pont annyit amennyit egy laikusnak elég tudni. Felkelti az érdeklődést, és majd ha valami érdekes, akkor az ember utána olvashat :)


Fülszöveg:
A különleges udvarokkal, oltárokkal tarkított purák Balin, a titokzatos Callanish kőkör Skóciában, a lenyűgöző „Vízesések földje” Brazíliában és a káprázatos óriási kaurifenyők Új-Zélandon, megannyi úti cél, amely sokkal több egyszerű turistalátványosságnál.

A természet szentélyei és az egyedül álló épületek csodálatos gyógyulásokat indítanak el bennünk, lehetővé teszik, hogy kikapcsoljunk, átszellemüljünk, újraértelmezzük addigi életünket. A szerző több mint 150 varázslatos vidékre kalauzol el, és izgalmas betekintést nyújt a nevezetességeket övező mítoszokba, a lélegzetelállító fotók pedig teljessé teszik ezt a virtuális, spirituális Föld körüli utazást.

Magamról

Saját fotó
Munkámat tekintve könyvtári adminisztrátor vagyok. 2006.12.01-e óta, a József Attila könyvtárban (Dunaújvárosban). Kölcsönzés a fő munkaterületem, de emellett, foglalkozom a beérkezett ajándékkönyvekkel, javítom a katalógus hibáit, és a könyvtár Molyos profilját is én használom, tehát én töltöm fel az új könyveinket, és rakom fel oda a híreket. Emellett még ezer más dolgot csinálok, amit általában az éves beszámolóba is elfelejtek beírni, mert már annyira alap :D Nagyvenyimen élek édesanyámmal, egy kertes házban, Bogi kutyánkkal, aki mindenkit szeret, főleg ha kap simogatást és ennivalót :) Érdeklődési körömet elég könnyű lekövetni a blogon, igen a legaktívabb a könyvek szeretete, utána jön az írás. Témakörben a Kelet, a spiritualitás, a buddhizmus, az önsegítő irodalom. Ha szépirodalomra vetemedek, akkor inkább fantasy, minimális romantika, de amúgy bármit szívesen kipróbálok (maximum az első 50 oldal után abbahagyom). Koromból adódóan már megtanultam, hogy nem MUSZÁJ elolvasni egy könyvet, ha nem vonz be, akkor el kell engedni, akkor nem nekem íródott.